Australia: Queensland wyznacza cel 70% do 2032 roku w zakresie odnawialnych źródeł energii i przygotowuje strategię magazynowania energii

fotowoltaika australia

Premier stanu Queensland w Australii, Annastacia Palaszczuk, ogłosiła niedawno plan dotyczący energii i zatrudnienia , którego celem jest zmniejszenie emisji z energii o 90% do 2035 r., dodanie 22 GW nowej mocy odnawialnej w Queensland, ustanowienie „SuperSieci” i przekształcenie elektrowni węglowych w centra czystej energii.

Obecnie Queensland pozyskuje około 21% swojej energii ze źródeł odnawialnych, ale rząd stanu australijskiego właśnie ustanowił zwiększony cel – 70% energii będzie pozyskiwane z odnawialnych źródeł energii do 2032 roku.

W jego zakresie znajduje się cel Queensland Renewable Energy Target (QRET), który ma dynamicznie prowadzić do osiągnięcia 50% udziału pozyskiwania energii elektrycznej z OZE do 2030 r., a następnie zwiększyć gwałtownie udział do 70% w ciągu dwóch lat. Kolejnym etapem jest osiągnięcie 80% do 2035 roku. Rząd stanowy przygotowuje obecnie przepisy pozwalające na wprowadzenie nowego celu do prawa.

Wieloskładnikowy cel Queensland

Inne najważniejsze elementy wieloaspektowego planu, którego łączna wartość według rządu wynosi 62 miliardy AU (39,6 miliarda USD), obejmują wdrożenie 11,5 GW nowych instalacji fotowoltaicznych na dachach oraz 6 GW wbudowanych akumulatorów i zatrzymanie spalanie węgla w elektrowniach państwowych do 2035 roku.

Fundusz Queensland Renewable Energy and Hydrogen Jobs Fund o wartości 4,5 miliarda dolarów australijskich będzie wspierać inwestycje i chociaż rząd podkreślił kluczową rolę prywatnych inwestycji w transformację energetyczną, podkreślił również, że publiczna własność przesyłu i dystrybucji (T&D) oraz większość infrastruktury wytwórczej będzie kontynuowana.  

Podkreślono również kluczową rolę, jaką magazynowanie energii będzie odgrywać w tym systemie energetycznym w przyszłości, a 500 milionów dolarów australijskich z Funduszu zostanie zainwestowanych w magazynowanie energii na społeczną skalę.

Oprócz tego zostanie poszerzona pojemność długoterminowego magazynowania energii (LDES) poprzez dodanie dwóch największych na świecie elektrowni szczytowo-pompowych (PHES), i podobnie jak T&D i wytwarzanie, te nowe aktywa pozostaną własnością publiczną.

Elektrownie PHES zostaną zbudowane do 2035 r. przy zaporze Borumba oraz w regionie Pioneer/Burdekin, a wicepremier Queensland Steven Miles zapewnił, że będą większe niż obecnie budowany projekt Snowy 2.0 i dodadzą 2000 MW/350 000 MWh nowej mocy w stosunku do istniejącej mocy pompowanej elektrowni wodnej w Snowy Mountains Hydroelectric Scheme w Nowej Południowej Walii.

Queensland jako „światowa stolica odnawialnych źródeł energii”

Stanowa strategia magazynowania energii jest przygotowywana do odbioru w 2024 r. W sierpniu br. wprowadzono do sieci największy dotychczas projekt systemu magazynowania energii akumulatorów (BESS) w stanie Queensland, projekt Wandoan South BESS o mocy 100 MW/150 MWh w regionie Darling Downs .

Wprowadzenie rządowego planu nastąpiło tuż po tym, jak Victoria (stan w Australii) ogłosiła swój pierwszy w historii cel wdrożenia magazynowania energii, jeden z największych na świecie, a stan ten dąży do uzyskania 6,3 GW w swojej sieci do 2035 roku .

Premier stanu Victoria, Daniel Andrews stwierdził, iż jego stan jest już australijską stolicą energii odnawialnej, a teraz dąży do tego, aby stać się również stolicą magazynowania energii. Tymczasem Annastacia Palasczczuk z Queensland zrobiła krok dalej, twierdząc, że jej stan stanie się światową stolicą odnawialnych źródeł energii, co brzmi jak zdrowa konkurencja.

- Ten plan dotyczy tańszej, czystszej i bezpiecznej energii dla mieszkańców Queensland. Chodzi o turbodoładowanie nowych inwestycji w nowe minerały, akumulatory i produkcję. Energia odnawialna jest najtańszą formą nowej energii. Ten plan czyni Queensland światową stolicą energii odnawialnej – powiedziała premier Palaszczuk - Podejmuje również rzeczywiste i zdecydowane działania w sprawie zmian klimatycznych, zapewniając największe zaangażowanie w energię odnawialną w historii Australii – zapewniła.

Rząd twierdzi, że plan pomoże stworzyć 100 000 nowych miejsc pracy do 2040 r. oraz pobudzi działalność i inwestycje w produkcję. Inne aspekty planu obejmują ambicję zbudowania turbin gazowych, w których można by spalać wodór, podczas gdy planowana SuperGrid połączy energię słoneczną, wiatrową, baterie i wodór w całym stanie.

Źródło: https://www.theguardian.com/australia-news/2022/sep/28/queensland-government-pledges-to-end-reliance-on-coal-fired-power-by-2035

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.