Australii potrzeba jeszcze 1,9 TW energii słonecznej, aby do 2050 roku osiągnąć zerowe emisje netto

zerowa emisyjnosc australia

Australii potrzeba jeszcze 1,9 TW energii słonecznej, aby do 2050 roku osiągnąć zerowe emisje netto

Według nowego raportu zatytułowanego Net Zero Australia, opracowanego przez uniwersytety w Melbourne, Queensland i Princeton, Australia będzie potrzebowała 1,9 TW energii odnawialnej, aby osiągnąć zerową emisję netto (inaczej: neutralność węglową) do 2050 roku. Dynamika wzrostu podejmowanych inwestycji w OZE będzie najłatwiej dostrzegalna w następnej dekadzie, kiedy moc zainstalowana fotowoltaiki będzie musiała osiągnąć 654 GW do 2040 roku, co stanowi znaczny wzrost w stosunku do zaledwie 98 GW potrzebnych do 2030 r.

1,9 TW mocy fotowoltaicznej w 2050 r. będzie głównie napędzane przez możliwości eksportowe i zwiększy produkcję energii elektrycznej od ośmiu do piętnastu razy w stosunku do obecnych poziomów, zauważono w raporcie, dodając, że „Australia ma zasoby do zbudowania nowego czystego przemysłu eksportowego”. Dekarbonizacja kraju będzie wymagać do 1,3 miliona nowych pracowników z umiejętnościami technicznymi, głównie w północnych regionach kraju, przy czym na dane dotyczące rekrutacji ma wpływ poziom eksportu czystej energii, jaki kraj jest w stanie osiągnąć.

Wielkoskalowe fotowoltaiczne elektrownie będą wspierać eksport energii i zostaną uzupełnione magazynowaniem energii, podczas gdy nowe linie przesyłowe będą potrzebne do przesyłania energii tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna w rozległym kraju, jakim jest Australia. Jeden z takich projektów jest opracowywany przez Sun Cable, którego celem jest eksport do 20 GW energii słonecznej z Australii do Singapuru, a budowa projektu ma się rozpocząć w 2024 r. i być w pełni operacyjna do 2029 r.

Ponadto regiony takie jak Australia Zachodnia, Terytorium Północne i Queensland będą koncentrować się na większości instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika wykona również dużą część ciężkiej pracy, jeśli chodzi o przejście Australii do zera netto, przy czym oczekuje się, że energia wiatrowa zwiększy produkcję energii o zaledwie 180 GW do 2050 r. W raporcie dodano, że panele słoneczne na dachach odegrają znaczącą rolę w dekarbonizacji Australii.

 - Nasze odkrycia pokazują, że nie ma na to dwóch sposobów – aby osiągnąć zero netto do 2050 roku, Australia musi się zmienić. Potrzebne są duże i długoterminowe inwestycje w nowe wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, przesył energii elektrycznej, łańcuchy dostaw wodoru i nie tylko. Potrzebne są nowe umiejętności i szkolenia, aby wykorzystać potencjał czystej energii Australii. – stwierdził Robin Batterham, przewodniczący komitetu sterującego Net Zero Australia.

Dodatkowo, aby uwzględnić dodanie ponad 2 TW energii odnawialnej, konieczne będzie zwiększenie międzyregionalnego przesyłu energii elektrycznej w zakresie 60-130 GW. W czerwcu ubiegłego roku australijski operator rynku energii wezwał do inwestowania (w wysokości 12 miliardów dolarów australijskich) w infrastrukturę sieciową krajowego rynku energii elektrycznej (NEM), aby dostosować się do wzrostu produkcji energii ze źródeł odnawialnych w kraju.

Źródło: https://acee.princeton.edu/wp-content/uploads/2022/08/Net-Zero-Australia-interim-results-public-version-25-August-22.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.