Ciągłe poszukiwanie wyższej wydajności PV – rozwiązanie naukowców z Singapuru

Wydajność i efektywność paneli fotowoltaicznych jest jednym z podstawowych kryteriów w określaniu ich jakości, ponieważ im te parametry osiągają wyższe wyniki, tym lepsze uzyski energii elektrycznej otrzymamy. W związku z tym trwają nieustanne badania i prace nad sposobami udoskonalenia tych parametrów. Naukowcy z Singapuru połączyli w tym celu dwie, dobrze już znane technologie.

Pośród fotowoltaicznych innowacji, dobrze znane zwłaszcza pasjonatom tej dziedziny, są tzw. systemy nadążne oraz panele dwustronne. Są to dwie odrębnie stosowane technologie w świecie PV, mające na celu właśnie zwiększenie efektywności instalacji. Systemy nadążne za pomocą specjalnych siłowników i elektronicznych czujników umożliwiają „podążanie” paneli za Słońcem, ustawiając moduły pod najbardziej optymalnym kątem padania promieni słonecznych w zależności od pory dnia i/lub roku. Panele fotowoltaiczne dwustronne z kolei wyłapują promienie słoneczne z dwóch stron, zwiększając uzyski energii o kilkadziesiąt procent.

Grupa naukowców z Instytutu Badań nad Energią Słoneczną w Singapurze postanowiła połączyć te dwie technologie i zbadać efektywność takiej syntezy. Jak wspomina jeden z nich - Carlos Rodríguez-Gallegos, wraz kolegami obliczyli globalną energię generowaną przez różnorodne kombinacje konfiguracji paneli słonecznych. Poddali analizie globalne dane pogodowe z orbitujących chmur NASA i instrumentu Earth’s Radiant Energy System, dokonując szacunkowych obliczeń. Wzięli również pod uwagę koszty wynikające z materiałów, budowy i konserwacji takiej instalacji.

Zgodnie z ich obliczeniami, dwustronne panele słoneczne połączone z jednoosiowymi systemami nadążnymi wytwarzałyby o 35% więcej energii elektrycznej, a w połączeniu z dwuosiowymi systemami – o 40% więcej. Taka technologia 2in1, mogłaby również obniżyć uśredniony koszt zużycia energii elektrycznej nawet o 16%.

Źródło: www.newscientist.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.