Czyszczenie fotowoltaiki. Jak i czym myć panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie fotowoltaiki

Czyszczenie fotowoltaiki. Jak i czym myć panele fotowoltaiczne?

Istnieje pewne mylne przekonanie, że po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej i jej uruchomieniu, właściciel może już tylko wygodnie usiąść w fotelu i obserwować przez kolejne lata, jak mikroinstalacja z wysoką efektywnością produkuje mu prąd bez jego najmniejszej ingerencji w cały ten proces. Fenomenem instalacji fotowoltaicznych rzeczywiście jest wieloletnia, kompleksowa i samodzielna produkcja prądu, jednak wymaga od prosumenta prac konserwacyjnych przynajmniej raz w roku, a częścią tej konserwacji jest czyszczenie paneli słonecznych. Dlaczego czyszczenie fotowoltaiki jest konieczne? Jak, kiedy i czym czyścić panele fotowoltaiczne i czy lepiej to robić na własną rękę czy powierzyć zadanie profesjonalistom?

Zalecenie czyszczenia paneli fotowoltaicznych i jego zasadność

Osoby, które są już zorientowane w elementach składających się na panel fotowoltaiczny wiedzą, że dwoma z kilku podstawowych budulców modułu PV są: szkło hartowane i folia elektroizolacyjna, które mają chronić panel przed zanieczyszczeniami i wilgocią. Front jest również coraz częściej wzbogacany przez producentów o nadprogramowe powłoki ochronne, które dodatkowo potęgują efektywność paneli słonecznych w produkowaniu energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna może dzięki temu działać bardzo wydajnie przez długie lata, jednak gromadzenie się na panelach brudu, kurzu czy osadu deszczowego oraz zalegające liście i ptasie odchody mogą doprowadzić nawet do 15% spadku sprawności modułów, a perspektywie długofalowej – do uszkodzenia instalacji PV.

Powstają co prawda tzw. samoczyszczące się panele fotowoltaiczne z grafenową powłoką lub z mini zraszaczami, jednak to wciąż nie zastępuje konieczności ludzkiej ingerencji, bowiem nie wygramy całkowicie z brudem, kurzem, tego typu innowacjami. Regularne czyszczenie powierzchni modułów słonecznych ma więc bardzo duże znaczenie dla maksymalizacji uzysków z fotowoltaiki , dlatego stanowi jedną z fundamentalnych czynności serwisowych.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Mycie modułów PV wymaga wiedzy i delikatności. Warto od razu zaznaczyć, że jeżeli nie jesteśmy przekonani do samodzielnego czyszczenia paneli słonecznych i obawiamy się je uszkodzić, możemy zlecić mycie i czyszczenie specjalistyczne profesjonalnej firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem oraz środkami, ale przede wszystkim - wiedzą co należy, a czego nie należy robić, czyszcząc panele fotowoltaiczne. Zlecenie usługi mycia profesjonalnego nie jest przy tym drogie, ponieważ średnia rynkowa cena czyszczenia paneli fotowoltaicznych wynosi około 8 zł za metr kwadratowy powierzchni instalacji.

Samodzielne czyszczenie paneli - zalecane środki

Z racji, że z powierzchnią paneli trzeba postępować delikatnie, do usuwania zabrudzeń i osadów powstałych np. w wyniku opadów atmosferycznych, kurzu oraz nalotu pyłów wszelkiego rodzaju, powinniśmy używać miękkiej, np. nylonowej gąbki, a najbardziej polecanym i najpowszechniej stosowanym środkiem myjącym jest prosty roztwór - ciepła woda demineralizowana w proporcjach 1:1 z izopropanolem. Wyszukane, wyspecjalizowane środki chemiczne nie są konieczne.

Gdy chcemy usunąć resztki śniegu, wystarczy użyć delikatnej szczotki lub płaskiego mopa z miękką nakładką, pokrywającą wszystkie krawędzie powierzchni myjącej (tak, by uniknąć zarysowań).

Czego nie należy robić, myjąc panele?

W czyszczeniu paneli fotowoltaicznych absolutnie zabronione jest wykorzystywanie szorstkich myjek, szczotek ryżowych, drucianek i innych narzędzi myjących, które bardzo łatwo przyczyniłyby się do powstania uszkodzeń delikatnej powierzchni modułu. Niewskazane jest również używanie myjek ciśnieniowych, które w wyniku działania dużego nacisku mogłyby uszkodzić panele fotowoltaiczne - rozszczelnić łączenia modułów lub spowodować pęknięcia powierzchni paneli.

Kiedy najlepiej myć panele fotowoltaiczne?

Konserwację instalacji fotowoltaicznej najlepiej zaplanować na wczesną wiosnę lub późną jesień z uwagi na mniejszą intensywność promieniowania słonecznego niż latem i większy komfort oraz łatwość wykonywania prac konserwujących na zewnątrz, niż zimą. Pora dnia zaplanowana na czyszczenie paneli również ma ogromne znaczenie - najlepiej to robić wcześnie rano lub późnym popołudniem. W innych porach, a zwłaszcza w południe, jest to mocno odradzane, ponieważ gwałtowne schłodzenie nagrzanej powierzchni paneli słonecznych wodą, spowodować może swego rodzaju szok termiczny, który w efekcie może nieodwracalnie uszkodzić instalację fotowoltaiczną.

2 myśli na “Czyszczenie fotowoltaiki. Jak i czym myć panele fotowoltaiczne?”

  1. Adam, według mnie kompletny brak profesjonalizmu jak również sprzętu z odpowiednim zasięgiem, podziękowałbym Panom 🙂 Każda profesjonalna firma ma szczotki dostarczające wodę na mimimum 10 metrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.