Edison Energia przekształca się w 2 spółki. Zaistnieje Polenergia Fotowoltaika

Polenergia Fotowoltaika

Jeden z największych producentów energii odnawialnej w naszym kraju – Polenergia – wchodzi na rynek Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Opierając się na przejętej firmie Edison Energia, utworzono dwie spółki o nazwach Polenergia Fotowoltaika i Polenergia Pompy Ciepła, które docelowo oferować będą przydomową fotowoltaikę, magazyny energii elektrycznej i pompy ciepła.

Firma Polenergia przejęła jedną z najdynamiczniej rozwijających się spółek fotowoltaicznych w skali naszego kraju – Edison Energia. Podzielenie spółki Edison Energia na dwie odrębne o nazwach Polenergia Fotowoltaika i Polenergia Pompy Ciepła, jest skutkiem chęci dostosowania się do potrzeb zmieniającego się rynku energetycznego, gdzie rośnie znaczenie tzw. energetyki rozproszonej, której istota sprowadza się do wytwarzania energii elektrycznej, ciepła bądź chłodu na lokalny użytek małych jednostek lub instalacje umiejscowione bezpośrednio u odbiorców energii.

Obie powstałe spółki w swojej rynkowej ekspansji będą bazować na 1,5 tysiąca pracowników i współpracowników spółki Edison Energii, której w ostatnich latach udało się zamontować ponad 20 tysięcy instalacji fotowoltaicznych o sumarycznej mocy przekraczającej 120 MWp.

Polenergia wyraźnie zaznacza, że nierozerwalnie wszelkie zmiany zachodzące na rynku energetycznym związane są z równoczesnymi zmianami oczekiwań klientów w zakresie ofert, dlatego też przyjęta przez firmę strategia docelowo ma się dopasować do nowych realiów, skupiając się na obsłudze klienta w obszarze prosumenckiej energetyki.

Michał Michalski, prezes Polenergii, podkreśla, iż przejęcie Edison Energia to kolejny krok do uskutecznianiu  wyżej wspomnianej strategii Polenergii, która ze spółki działającej na rynku hurtowym ma ewoluować w firmę mającą konkurować również na rynku klienta końcowego. 

– Naszym celem jest, żeby Polenergia stała się jedną z najsilniejszych grup energetycznych w tej części Europy: firmą dostarczającą swoim klientom całkowicie zieloną energię i dającą im szansę włączenia się w ogromną transformację energetyczną, która powinna być celem nas wszystkich – dodaje przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii, Dominika Kulczyk. 

Powstanie nowych spółek ma wiązać się z integracją procesów i struktur administracyjno-biznesowych oraz kultury korporacyjnej Polenergii. Dlatego też podjęto decyzję o zmianie barw logo Polenergii. Nowe, odświeżone logo w barwach zieleni i granatu ma nawiązywać do nowego kreowania wizerunku spółki, jako podmiotu dostarczającego klientom wyłącznie energię odnawialną w ramach produktu o nazwie Energia 2051. 

Polenergia już od wielu lat może poszczycić się mianem jednego z największych producentów energii odnawialnej w Polsce. Obecnie spółka znajduje się pod kontrolą Dominiki Kulczyk i dysponuje mocą 287 MW, ulokowaną w farmach wiatrowych (lądowych) produkujących rocznie około 790 GWh energii elektrycznej.

Końcem Stycznia rozpoczęła się emisjia nowych akcji Polenergii, dzięki którym spółka chce uzyskać 1 miliard złotych środków, które docelowo mają posłużyć wsparciu inwestycji w zeroemisyjne źródła energii elektrycznej. Aktualnie największe inwestycje spółka Polenergia realizuje w ramach współpracy z Equinor (norweska firma). Polegają one na budowie morskich farm wiatrowych Bałtyk II oraz Bałtyk III, z planowaną sumaryczną mocą 1440 MW. Mają jednak zostać uruchomione dopiero w 2027 roku. Spółka planuje rozwinąć nowe projekty wiatrowe o łącznej mocy mieszczącej się w przedziale 300-600 MW.

Polenergia stopniowo rozwija również swój portfel projektów elektrowni fotowoltaicznych (farm PV), z których inwestycje o mocy około 56 MW, zgłoszone zostały do aukcji w 2021 roku i uzyskały wsparcie. W planach są również kolejne projekty o mocy około 18 MW, mające trafić na aukcję w bieżącym roku.

Źródło: https://300gospodarka.pl/300klimat/powstaly-nowe-spolki-polenergii-polenergia-fotowoltaika-i-polenergia-pompy-ciepla 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.