Fotowoltaika i sadownictwo – połączenie, które zwiększy żywnościowe bezpieczeństwo?

Fotowoltaika i sadownictwo

BayWa, niemiecki deweloper fotowoltaiczny, aktywnie poddaje badaniom rezultaty synergii możliwości fotowoltaiki i wszelkiego rodzaju upraw roślin owocowych. Celem tych badań jest nie tylko sprawdzenie efektów tego połączenia, ale również poszukiwanie optymalnych rozwiązań, mających pomóc sadownikom w obliczu pogarszających się warunków klimatycznych. Zachowanie żywnościowego bezpieczeństwa stanowić będzie niemałe wyzwanie dla przyszłych pokoleń.

Pierwszym pilotażowym projektem dewelopera BayWa, łączącym sadownictwo z fotowoltaiką, był system fotowoltaiczny o mocy 2,67 MW, chroniący uprawę malin przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi w miejscowości Babberich, w Holandii – projekt nazwano AgriPV. Park słoneczny AgriPV, który został wybudowany w kooperacji z holenderską spółką GroenLeven, składa się z 10 250 paneli słonecznych zainstalowanych na 3,2-hektarowym polu malinowym. Zamontowane panele fotowoltaiczne wytwarzają odpowiednią ilość energii, aby zaopatrzyć około 1250 gospodarstw domowych w prąd wyprodukowany ze Słońca, podczas gdy pod wspomnianymi modułami PV rosną maliny, co pozwala na przyrządzenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Na potrzeby projektu AgriPV, deweloper BayWa opracował niezwykle innowacyjny, półprzezroczysty typ panelu fotowoltaicznego, który przepuszcza wystarczającą ilość światła dla upraw malin, jednocześnie chroniąc je przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi takimi jak grad, ulewne deszcze czy też przed działaniem bezpośrednio i długotrwale padających promieni słonecznych.

Stworzyliśmy jedno z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań „owocowo-woltaicznych w Europie w 2020 r. dzięki naszej malinowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 2,67 MWp w Babberich – powiedział menedżer produktu ds. Agro-PV w BayWa, Stephan Schindele.

AgriPV został wzbogacony kilkoma innymi przedsięwzięciami. W planach jest również znaczne rozbudowanie całego systemu. Deweloper testuje obecnie około 5 podobnych projektów w Europie, w tym między innymi także połączenie instalacji fotowoltaicznej z uprawą jabłka i gruszki.

W roku 2020 niemiecki deweloper BayWa wybudował farmę fotowoltaiczną o całkowitej mocy 1,2 MW, składającą się z 4,5 tys. modułów słonecznych, na polu uprawnym czerwonej porzeczki (sadzonek). Instalacje nie tylko wytwarza energię elektryczną, ale podobnie jak w przypadku wyżej wspomnianych malin, chroni sadzonki czerwonej porzeczki między innymi przed intensywnym Słońcem i wysoką temperaturą. Farma jest zlokalizowana na terenach uprawnych sadownika Rini Kustersa w Wadenoijen, w Holandii.

Farma fotowoltaiczna poprzez generowanie dużej powierzchni zacienienia z powodzeniem może stanowić substytut tuneli foliowych – znanych powszechnie jako tzw. „foliaki”, które są często stosowane w sadownictwie. Instalacja fotowoltaiczna w sadownictwie skutecznie chroni rośliny przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, nie ograniczając przy tym podstawowego dostępu do czynników warunkujących dalszy rozwój roślin. Potwierdził to Rini Kusters, który wskazał, iż nadmiar, zwłaszcza tak intensywnych, czynników pogodowych szkodzi uprawianym roślinom i stanowi zagrożenie dla żywnościowego bezpieczeństwa w obliczu ciągle pogarszających się warunków klimatycznych. 

Runi Kusters zauważył, iż nawet w obliczu ulewnych deszczy, rośliny nie były zagrożone dużym poziomem wilgotności. A ta jest szkodliwa przede wszystkim z uwagi na tworzenie warunków wspierających rozwój pleśni i grzybów. 

W najgorętszy dzień zeszłego roku pod panelami słonecznymi było o 10 stopni Celsjusza chłodniej. W najbardziej mokry dzień rośliny pozostawały suche. To rozwiązanie, w które naprawdę wierzę – oświadczył sadownik, Runi Kusters.

Nie jest to jedyny projekt pilotażowy niemieckiego dewelopera. W 2022 r.  BayWa ma w planach zainstalowanie łącznie 35 MW modułów fotowoltaicznych w Europie – w ramach sukcesywnego łączenia sadownictwa i fotowoltaiki.

Źródło: https://solar-distribution.baywa-re.de/pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.