Fotowoltaika kalkulator opłacalności. Jak obliczyć moc instalacji dla naszego domu?

Jednym z kilku etapów podejmowania inwestycji w pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca, są wstępne badania naszej infrastruktury i obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej, mogącej zaspokoić nasze zapotrzebowanie na prąd w wymiarze miesięcznym i rocznym. Niewłaściwa kalkulacja fotowoltaiki może się wiązać ze stratami energii elektrycznej, a także tymi finansowymi. Co należy ustalić przed zakupem i montażem paneli słonecznych? Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych oraz ile paneli fotowoltaicznych dla domu powinniśmy zakupić? Sprawdź kalkulator fotowoltaiczny.

image 4
Fotowoltaika kalkulator opłacalności. Jak obliczyć moc instalacji dla naszego domu? 1

Wstępna inspekcja gospodarstwa domowego

Ważne jest, by przed sięgnięciem po telefon i umówieniem się na wstępne badania naszego domu pod kątem planowanej instalacji fotowoltaicznej, samemu zaczerpnąć trochę wiedzy na temat wymogów dotyczących budowy instalacji fotowoltaicznej oraz zrobić research dotyczący polecanych firm z tej branży. Fotowoltaika to bardzo dochodowy biznes w tych czasach i nie brakuje firm, które oferując swoje usługi w pogoni za pieniądzem, zapominają o byciu profesjonalistami w tej dziedzinie! Możemy dokonać niebagatelnie dużej inwestycji, ale źle zamontowane panele fotowoltaiczne mogą być nierentowne albo wręcz stwarzać niebezpieczeństwo.



Po wyborze eksperta czas na sprawdzenie warunków technicznych naszego dachu i zapotrzebowania na prąd. Na koszt i moc naszej instalacji fotowoltaicznej wpływ mają takie parametry techniczne, jak:

  • Powierzchnia dachu — im większy, tym więcej paneli się zmieści;
  • orientacja (azymut) zadaszenia — najlepsze są północ-południe, ponieważ potrzeba będzie mniej paneli, by wyprodukować energię elektryczną, niż na wschód-zachód, z powodu lepszego, dłuższego nasłonecznienia;
  • kąt nachylenia — preferowany kąt nachylenia to 20 - 30 stopni, ponieważ wówczas panele fotowoltaiczne są bardziej rentowne. Jeżeli mamy dach płaski, potrzebna będzie specjalna konstrukcja;
  • rodzaj pokrycia dachowego wraz z projektem konstrukcji dachu — blachodachówka, dachówka ceramiczna, blacha trapezowa itp. - każdy rodzaj potrzebuje innego rodzaju systemu montażowego, a znajomość konstrukcji dachu pozwala wkręcić haki w odpowiednie, stabilne miejsce;
  • występowanie zacienienia — zacienienie obniża efektywność naszej instalacji fotowoltaicznej i w zależności od intensywności wymaga czasem instalowania np. optymalizatorów mocy lub mikroinwerterów, zwiększając koszt instalacji.

Może być tak, że umieszczenie paneli fotowoltaicznych nie jest możliwe z uwagi na jego kiepski stan techniczny lub po prostu za małą, lub zbyt skomplikowaną powierzchnię (lukarny, kominy itd.). Wtedy wystarczy mieć kawałek niezacienionego i niezagospodarowanego terenu niedaleko domu, żeby zbudować instalację na gruncie.

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

Zerknijmy na swój ostatni rachunek za prąd - tam znajduje się zużycie i koszt energii za ostatni okres rozliczeniowy. W Polsce, zgodnie z mapą nasłonecznienia, z 1,25 kWp mocy instalacji PV generowane jest mniej więcej 1 000 kWh energii w rok. Zatem jeżeli w ciągu roku zużywamy około 4 000 kWh energii, wystarczy nam 5 kWp mocy. Aby obliczyć to bardziej skrupulatnie i wykorzystując więcej zmiennych, możemy posłużyć się specjalnym wzorem matematycznym lub po prostu ze specjalnie utworzonego narzędzia o nazwie kalkulator opłacalności.

Kalkulator fotowoltaiki dostępny online, na podstawie podanych przez nas informacji (m.in. zużycie energii w kWh) pozwoli szybko obliczyć szacunkową, zalecaną moc instalacji fotowoltaicznej, okres zwrotu inwestycji, potrzebną powierzchnię na montaż paneli, szacunkową cenę brutto instalacji oraz oszczędności, jakie uda nam się zgromadzić dzięki instalacji w ciągu 25 lat. Kalkulator fotowoltaika to bardzo przydatne narzędzie, jednak nie będzie w stanie zastąpić opinii eksperta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.