Fotowoltaika na balkonie – czy warto rozważyć taką opcję?

Panele solarne na tarasie

Fotowoltaiczny boom trwa w najlepsze – powstają nie tylko coraz to nowsze i coraz większe farmy fotowoltaiczne, realizowane przez niepomiernie bogatych inwestorów, ale i coraz więcej inwestycji w zieloną energię z własnych elektrowni słonecznych realizują małe firmy czy też właściciele budynków prywatnych, szukając oszczędności i pragnąc niezależności od zakładów energetycznych. Instalacje montowane są na dachach, elewacjach budynków lub gruncie, a całkiem niedawno przez mieszkańców osiedlowych bloków zapoczątkowany został także trend pozyskiwania energii słonecznej za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na swoim balkonie. Czy instalacja fotowoltaiczna w takim układzie się opłaca? O czym trzeba pamiętać, decydując się na taki projekt?

Jak działa fotowoltaika na balkonie?

Zasada działania paneli słonecznych zamontowanych na balkonie nie różni się znacząco od innych konfiguracji montażowych fotowoltaiki. Energia słoneczna przetworzona przez panele fotowoltaiczne przesyłana jest do mikroinwertera wpiętego do zwykłego gniazdka sieciowego z uziemieniem, znajdującego się w pobliżu balkonu, następnie mikrofalownik przekształca prąd stały w zmienny, który zużywany jest w zależności od aktualnego zapotrzebowania na bieżąco lub odsyłany do sieci energetycznej jako nadwyżka. Po zgłoszeniu instalacji fotowoltaicznej do dystrybutora energetycznego, zakładany jest także specjalny licznik.

Zanim zaczniemy realizować instalację fotowoltaiczną na naszym balkonie, musimy pamiętać, że panele fotowoltaiczne powinny być niezacienione i zwrócone w kierunku południa, ponieważ im bardziej będą swoim położeniem odbiegać od strony południowej, tym mniej efektywne będą w wytwarzaniu prądu. Dlatego jeżeli nasz balkon zwrócony jest całkiem na wschód, zachód lub co gorsza - północ, fotowoltaika w naszym przypadku okaże się nieopłacalna. Ponadto wskazane jest, by w celu zwiększenia efektywności produkcji prądu, ustawienie paneli słonecznych odbiegało od 90-stopniowego kąta nachylenia i zwracało się bardziej "ku Słońcu".

Czego potrzebujemy, by móc zainstalować panele fotowoltaiczne na naszym balkonie?

Jeżeli ustalimy, że na naszym balkonie warto zamontować panele słoneczne, możemy przystąpić do kolejnych etapów realizacji projektu naszej własnej elektrowni. Konieczne jest załatwienie pewnych formalności. Niestety, mimo że mieszkanie należy do nas, to dotyczy to tylko jego wnętrza. Zewnętrzna infrastruktura stanowi już część wspólną i wszelkie zmiany, jakich chcielibyśmy dokonać, jak np. właśnie montaż paneli fotowoltaicznych, wymagają zgody wspólnoty mieszkaniowej budynku lub spółdzielni.

Na początek warto zorientować się czy montaż fotowoltaiki w obrębie naszego bloku byłby w ogóle dopuszczalny - czasem określone jest to w statucie wspólnoty. Jeżeli jest taka szansa, należy wystosować oficjalny wniosek do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, o pozwolenie na wykonanie montażu paneli słonecznych na naszym balkonie. Do wniosku należy dołączyć między innymi projekt instalacji fotowoltaicznej wraz z opisem wszelkiej ingerencji w infrastrukturę budynku.

Po załatwieniu niezbędnych formalności i uzyskaniu zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej budynku, możemy już zamontować panele słoneczne w obrębie naszego balkonu. Zestaw , jaki będzie nam potrzebny, jest znacznie mniejszy niż w standardowej instalacji fotowoltaicznej, z uwagi na ograniczoną powierzchnię, jakiej dostarcza nam balkon w bloku. Na instalację wówczas składają się:

  • jeden lub dwa panele fotowoltaiczne - zważywszy, że nie zmieści się więcej, warto zwrócić szczególną uwagę na ich jakość,
  • mikroinwerter z łączem dostosowanym do liczby paneli,
  • okablowanie i ewentualny, dedykowany system montażowy,
  • licznik, który zakładany jest przez dystrybutora sieci elektroenergetycznej.

I jak widać, inwestowanie w zieloną energię i instalacja paneli fotowoltaicznych nawet w bloku może się opłacać, a do zapewnienia sobie oszczędności na lata, nie trzeba wiele.

Koszt montażu fotowoltaiki na balkonie

Z racji, że fotowoltaika dla mieszkańców bloku nie wymaga takich podzespołów jak instalacja fotowoltaiczna np. w domu jednorodzinnym, to kalkulacja kosztów instalacji również jest niższa - cały zestaw fotowoltaiczny, składający się z urządzeń bardzo dobrej jakości, możemy kupić już za około 2000 zł brutto, nie wliczając kosztu usługi montażowej wahającej się w przedziale średnio 300 - 850 zł brutto.

Uzyski energii z takiej mikroinstalacji przy założeniu, że jest zorientowana na południe i składa się z dobrych podzespołów (a panele mają w sumie około 600W mocy), będą oscylować w granicach 500 kWh rocznie, co daje nam 400 zł rocznych oszczędności i zwrot z inwestycji po około 5-7 latach.

1 myśl na “Fotowoltaika na balkonie – czy warto rozważyć taką opcję?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.