Fotowoltaika na działce. Czy taka inwestycja się opłaca?

Domki letniskowe cieszą się w Polsce dużą popularnością i uznaniem, ponieważ są doskonałym miejscem spędzania czasu, odpoczynku od wszelkiego zgiełku miasta, zlokalizowane zazwyczaj w otoczeniu natury z dala od cywilizacji i zazwyczaj również z dala od… sieci energetycznej. Mimo ucieczki od codzienności działkowicze rzadko decydują się na ucieczkę od potrzeby skorzystania z prądu. Potrzebują, chociażby podładować telefon, skorzystać z lodówki, włączyć oświetlenie elektryczne czy użyć czajnika, a z racji znacznego oddalenia domku letniskowego od zasięgu sieci energetycznej, przyłączenie go do niej nie jest możliwe. Jak więc zaopatrzyć nasz domek letniskowy w niezbędny prąd? Naprzeciw wychodzi nam fotowoltaika off-gridowa.

Jaki zestaw fotowoltaiczny do domku letniskowego będzie nam potrzebny?

Fotowoltaika off-grid jest w Polsce stosowana zasadniczo głównie na działkach, ponieważ główną przesłanką jej zastosowania jest ograniczony dostęp do sieci energetycznej — w normalnych warunkach rekomendowana jest instalacja on-grid (czyli instalacja fotowoltaiczna, która jest połączona i zintegrowana z siecią energetyczną) lub hybrydowa. Aby w naszym domku letniskowym móc pozyskiwać potrzebne nam zasoby energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych, zestaw fotowoltaiczny powinien być przede wszystkim dobrany i zamontowany przez profesjonalistów oraz składać się z następujących urządzeń:

  • Panele fotowoltaiczne — jeden z fundamentalnych podzespołów fotowoltaiki. Dachy domków letniskowych zwykle nie są w stanie pomieścić zbyt wielu paneli fotowoltaicznych, dlatego warto przede wszystkim oszacować potrzebną nam moc instalacji, sprawdzić kąt nachylenia dachu i dobrać moduły o wysokiej jakości i wydajności jednostkowej,
  • Inwerter — tzw. serce instalacji fotowoltaicznej, przekształca prąd stały w zmienny, potrzebny do zasilania urządzeń w domku. W przypadku inwerterów niewspółpracujących z siecią niezbędnym elementem instalacji będzie akumulator,
  • Akumulator fotowoltaiczny — magazynuje nadwyżki energii elektrycznej zebranej w ciągu całego dnia w celu wykorzystania ich wieczorem, w nocy lub w przypadku niesprzyjającej, pochmurnej pogody. Szczególnie rekomendowany jest akumulator żelowy, który sprawdza się przy niestabilnych sieciach zasilających. Ceny akumulatorów stale się zmieniają i mogą sięgać nawet do kilku tysięcy złotych.
  • Przetwornica napięcia — przetwornica dostosowuje odpowiednie napięcie prądu do urządzeń, będzie do tego wykorzystywało wcześniej zamieniony przez inwerter solarny prąd stały na zmienny,
  • Regulator ładowania — kluczowe urządzenie, które w przypadku fotowoltaiki na domek letniskowy dopełnia zestaw fotowoltaiczny. Regulator ładowania pełni funkcję ochronną i optymalizującą. Zaletą regulatora jest zabezpieczenie akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem. Chroni całą instalację przed ewentualnym prądem zwrotnym oraz reguluje napięcie ładowania akumulatora fotowoltaicznego.

Aby mieć pewność w wyborze optymalnej lokalizacji paneli i zyskać gwarancję ich właściwej instalacji i ustawienia warto skorzystać z pomocy fachowców, która dobierze odpowiedni zestaw solarny. Dzięki temu nie musimy się martwić formalnościami i realizacją. Takie firmy oferują również opiekę i serwis w razie potrzeby. Na rynku dostępne są gotowe zestawy fotowoltaiczne. Średni koszt instalacji fotowoltaicznej na działce oscyluje w granicach 3 000 - 7 000 zł brutto.

Fotowoltaika na gruncie
Fotowoltaika na działce. Czy taka inwestycja się opłaca? 1

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych na działkę i gdzie wykonać montaż?

Zestaw fotowoltaiczny powinien być kompletowany przez profesjonalistów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy sami wstępnie oszacowali moc zestawu fotowoltaicznego, zwracając uwagę na całkowite dzienne zapotrzebowanie na prąd. Najprościej możemy to określić poprzez pomnożenie mocy nominalnej, jakiej do działania potrzebują urządzenia elektryczne, z których zamierzamy korzystać na działce, przez ich przybliżony czas pracy w ciągu dnia. Wartość takiej mocy nominalnej znajdziemy w dokumentacji dołączanej do urządzenia przez producenta.

Zakładając, że w ciągu doby nasze zapotrzebowanie na prąd na działce jest dość oszczędne i wynosi około 1,4 kWh (bez uwzględnienia sprawności akumulatora i falownika), a jeden panel solarny o mocy 300 Wp jest w stanie wyprodukować nam do 1,2kWh mocy przez cały dzień, to uwzględniając już sprawność inwertera i akumulatora, będzie potrzeba trzech paneli o mocy 300 Wp.

Fotowoltaika na dachu

Instalując panele fotowoltaiczne na dachu, powinniśmy zwrócić uwagę na jego:

  • Ułożenie — jeżeli dach nie jest równomierny, tzn. nie ma klasycznych dwóch spadów, prawdopodobnie nie będzie równomiernie oświetlany, a tym samym panel fotowoltaiczny dostarczy nam małą energię elektryczną.
  • Nachylenie — najkorzystniejszym ułożeniem modułów jest kąt od 30 do 40 stopni i kierunek południowy, południowo-wschodni lub południowo-zachodni.
  • Materiał — dobierając system montażowy np. na skośny dach, trzeba zwrócić uwagę na materiał, którym jest pokryty. W zależności od materiału potrzebne są specjalne, niestandardowe uchwyty.
  • Zacienienie — kiedy środowisko naturalne, w którym znajduje się działka to las — montaż paneli fotowoltaicznych może być trudny. Konieczne będzie usunięcie drzew lub innych elementów, lub rozważenie czy fotowoltaika na gruncie nie będzie lepszym rozwiązaniem.

Instalacje na gruncie

Instalację fotowoltaiczną możemy umieścić nie tylko na dachu. Z racji przeszkód związanych z montażem ich na dachu, np., bardzo zacieniony dach, lub po prostu mamy dużą działkę, najlepszym rozwiązaniem jest wtedy inwestycja na gruncie. Jedną z zalet takiej instalacji jest lepsze i niezależne od wielu czynników ustawienie paneli względem słońca a tym samym większe wychwycenie promieni słonecznych. Kolejną zaletą jest ich większa wentylacja. Wadą niestety jest koszt takiej konstrukcji

Fotowoltaika na działkę jest udogodnieniem, które nie jest absolutnie konieczne, ale zdecydowanie zwiększa komfort wypoczynku, więc panele słoneczne na domku letniskowym są opłacalną inwestycją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.