Fotowoltaika na działce. Czy taka inwestycja się opłaca?

Domki letniskowe cieszą się w Polsce dużą popularnością i uznaniem, ponieważ są doskonałym miejscem odpoczynku od wszelkiego zgiełku, zlokalizowane zazwyczaj w otoczeniu natury z dala od cywilizacji i zazwyczaj również z dala od… sieci energetycznej. Mimo ucieczki od codzienności, działkowicze rzadko decydują się na ucieczkę od potrzeby skorzystania z prądu. Potrzebują chociażby podładować telefon, skorzystać z lodówki, włączyć oświetlenie elektryczne czy użyć czajnika, a z racji znacznego oddalenia domku letniskowego od zasięgu sieci energetycznej, przyłączenie go do niej nie jest możliwe. Jak więc zaopatrzyć nasz domek letniskowy w niezbędny prąd? Naprzeciw wychodzi nam fotowoltaika off-gridowa.

Jaki zestaw fotowoltaiczny do domku letniskowego będzie nam potrzebny?

Fotowoltaika off-grid jest w Polsce stosowana zasadniczo głównie na działkach, ponieważ główną przesłanką jej zastosowania jest ograniczony dostęp do sieci energetycznej – w normalnych warunkach rekomendowana jest instalacja on-grid lub hybrydowa. Aby w naszym domku letniskowym móc pozyskiwać potrzebne nam zasoby energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych, zestaw fotowoltaiczny powinien być przede wszystkim dobrany i zamontowany przez profesjonalistów oraz składać się z następujących urządzeń:

  • Panele fotowoltaiczne - jeden z fundamentalnych podzespołów fotowoltaiki. Dachy domków letniskowych zwykle nie są w stanie pomieścić zbyt wielu paneli fotowoltaicznych, dlatego warto przede wszystkim oszacować potrzebną nam moc i dobrać moduły o wysokiej jakości i wydajności jednostkowej,
  • Inwerter - tzw. "serce instalacji fotowoltaicznej", przekształca prąd stały w zmienny, potrzebny do zasilania urządzeń w domku,
  • Akumulator fotowoltaiczny - magazynuje nadwyżki energii elektrycznej w celu wykorzystania ich wieczorem, w nocy lub w przypadku niesprzyjającej, pochmurnej pogody. Szczególnie rekomendowany jest akumulator żelowy, który sprawdza się przy niestabilnych sieciach zasilających,
  • Regulator ładowania - kluczowe urządzenie, które w przypadku fotowoltaiki na domek letniskowy dopełnia zestaw fotowoltaiczny. Regulator ładowania pełni funkcję ochronną i optymalizującą. Chroni całą instalację przed ewentualnym prądem zwrotnym oraz reguluje napięcie ładowania akumulatora fotowoltaicznego.

Średni koszt takiej instalacji fotowoltaicznej na działce oscyluje w granicach 3 000 - 7 000 zł brutto.

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych na działkę i gdzie wykonać montaż?

Zestaw fotowoltaiczny powinien być kompletowany przez profesjonalistów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy sami wstępnie oszacowali moc zestawu fotowoltaicznego na podstawie całkowitego dziennego zapotrzebowania na prąd. Najprościej możemy to określić poprzez pomnożenie mocy nominalnej, jakiej do działania potrzebują urządzenia elektryczne, z których zamierzamy korzystać na działce, przez ich przybliżony czas pracy w ciągu dnia. Wartość takiej mocy nominalnej znajdziemy w dokumentacji dołączanej do urządzenia przez producenta.

Zakładając, że w ciągu doby nasze zapotrzebowanie na prąd na działce jest dość oszczędne i wynosi około 1,4 kWh (bez uwzględnienia sprawności akumulatora i falownika), a jeden panel słoneczny o mocy 300 Wp jest w stanie wyprodukować nam do 1,2kWh mocy przez cały dzień, to uwzględniając już sprawność inwertera i akumulatora, będziemy potrzebowali 3 paneli o mocy 300 Wp.

Miejsce, gdzie panele słoneczne zostaną zamontowane zależne jest od takich czynników jak stan techniczny i powierzchnia dachu domku, stopień zacienienia, możliwości ułożenia paneli w stronę południa itd. Nasza instalacja może zostać zamontowana zarówno na dachu, jak i na gruncie, choć zdecydowanie bardziej zalecany jest montaż na dachu i zabezpieczenie działki ogrodzeniem. Urządzenia wchodzące w skład naszej działkowej fotowoltaiki powinny być maksymalnie zabezpieczone przed możliwościami uszkodzeń mechanicznych oraz ingerencją niepowołanych osób trzecich.

Fotowoltaika na działkę jest udogodnieniem, które nie jest absolutnie konieczne, ale zdecydowanie zwiększa komfort wypoczynku, więc panele słoneczne na domku letniskowym są opłacalną inwestycją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *