Ikea zwiększy swój portfel aktywów OZE w Polsce

ikea

Szwedzka grupa Ingka, właściciel sieci sklepów Ikea, przejmuje farmę wiatrową i fotowoltaiczną w naszym kraju.  Obie farmy posiadają łączną zainstalowaną moc rzędu ponad 90 MW, a całkowita wartość transakcji związanej z przejęciem ww. aktywów wynosi 190 milionów euro.

Grupa Ingka nabyła farmy od (wywodzącego się również ze Szwecji) dewelopera odnawialnych źródeł energii – OX2. Lądowa farma wiatrowa ma 63 MW zainstalowanej mocy, natomiast fotowoltaiczna – 29 MW. 

Farma wiatrowa

Farma wiatrowa Wysoka ma być zlokalizowana w północno-zachodniej Polsce, w powiecie pilskim i składać się z 11 turbin wiatrowych o mocach mieszczących się w przedziale aż 5,5-5,7 MW. Do zrealizowania tej inwestycji mają być wykorzystane turbiny Nordex N149-5.X MW o wysokości piasty 125 metrów. Turbiny zostaną podłączone do sieci będącej własnością Enei.

Uśredniony, szacowany poziom rocznej produkcji energii z farmy ma wynieść około 180 GWh, co można przyrównać do zapotrzebowania energetycznego dla około 90 tysięcy gospodarstw domowych. Produkcja energii na takim poziomie pozwoli uniknąć emisji około 63 tysięcy ton dwutlenku węgla z paliw kopalnych w skali roku.

Prace związane z realizacją projektu mają wystartować już niebawem, ponieważ w trzecim kwartale bieżącego roku, a inwestycja ma być gotowa do odbioru końcem 2024 roku. Za wykonanie prac mają być odpowiedzialne firmy Elemont oraz Mega. Zarządzaniem technicznym i komercyjnym farmy wiatrowej Wysoka po jej uruchomieniu, ma zająć się szwedzki deweloper OX2.

Farma fotowoltaiczna

Z kolei farma fotowoltaiczna Recz o mocy 29MW, również przejęta od dewelopera OX2, ma powstać na południu województwa zachodniopomorskiego, w powiecie choszczeńskim. Ta fotowoltaiczna inwestycja jest pierwszym projektem farmy PV dewelopera OX2 w Polsce. Budowa farmy rusza w trzecim kwartale bieżącego roku. 

Szacuje się, że roczna produkcja energii z farmy Recz osiągnie wartość 30 GWh, co można z kolei przyrównać zapotrzebowaniu energetycznemu około 6 tysięcy gospodarstw domowych. Produkcja energii z tej inwestycji pozwoli na uniknięcie emisji dwutlenku węgla rzędu 15 tysięcy ton w skali roku.

Jeden z najaktywniejszych deweloperów OZE na polskim rynku

Można aktualnie uznać, że OX2 znajduje się w gronie najbardziej aktywnych inwestorów w zakresie OZE na polskim rynku. Szwedzki deweloper realizuje kilka projektów farm wiatrowych, a oprócz tego rozwija projekt farmy fotowoltaicznej, która będzie jedną z największych w Polsce. Zlokalizowana ma być w województwie opolskim, a jej moc ma osiągnąć mniej więcej 100 MW.

Aktualny portfel OZE szwedzkiego dewelopera w Polsce odznacza się łączną mocą około 1,6 GW (w różnych stadiach realizacji). Przekazano już do użytku farmę wiatrową Żary, o mocy 21 MW, a w budowie są kolejne cztery o sumarycznej mocy 132 MW.

Portfel odnawialnych źródeł energii Ikei

Właściciel sieci sklepów Ikea, wspomniana wyżej grupa Ingka, od roku 2009 zainwestowała w odnawialne źródła energii około 2,9 miliarda euro, co przełożyło się na fakt, że więcej energii produkuje aniżeli zużywa. Aktualnie Ingka zarządza aż 575 turbinami wiatrowymi w 17 krajach oraz 20 parkami solarnymi. Na zadaszeniach swoich sklepów i magazynów, ma zainstalowanych około 935 tysięcy paneli fotowoltaicznych. Całkowita moc produkowanej energii odnawialnej to wartość powyżej 2,3 GW, co stanowi równowartość zapotrzebowania na energię w ponad 1,25 miliona europejskich gospodarstw domowych.

Celem właściciela sieci sklepów Ikea jest pokrycie całego zapotrzebowania energetycznego w swoich jednostkach energią ze źródeł odnawialnych. Cel ten chce osiągnąć do roku 2025 i przejmowanie niektórych inwestycji OZE w Polsce ma stanowić sposób na zwiększenie aktywów OZE należących do grupy Ingka.

– W Polsce posiadamy obecnie 80 turbin na sześciu farmach wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. W roku finansowym 2021 wyprodukowały one 394 GWh energii, czyli więcej, niż zużywamy w naszej działalności Ikea w sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych – mówi prezes i dyrektor generalna ds. zrównoważonego rozwoju Ikea Retail w Polsce, Marina Dubakina. 

Ikea Retail niemal nieustannie podejmuje inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce, co można zauważyć poprzez instalacje słoneczne m.in. na dachach sklepów Ikea. Marka ta zajmuje się nie tylko inwestycjami w zakresie produkcji własnej energii odnawialnej, ale oferuje to również swoim klientom – w tym celu współpracuje z firmą E.ON, która zajmuje się instalacją systemów fotowoltaicznych.

Źródło: https://www.ikea.com/pl/pl/newsroom/corporate-news/ingka-investments-powieksza-portfolio-oze-w-polsce-i-nabywa-za-190-mln-euro-farme-wiatrowa-i-fotowoltaiczna-pubb408cd00 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.