Jinko Solar zapewni dostawę dwustronnych modułów dla gigantycznej farmy PV

Chiński gigant, będący największym producentem paneli fotowoltaicznych na świecie, został głównym dostawcą paneli słonecznych o całkowitej mocy prawie 1GW, które powędrują do Dubaju. Tam właśnie powstaje jedna z największych elektrowni na świecie – dostawa modułów ma być dopełnieniem piątego już etapu budowy.

Dubaj do roku 2050 ma w planach zaspokajać przynajmniej ¾ swojego zapotrzebowana energetycznego za pomocą odnawialnych źródeł energii, dlatego też realizuje w tym kierunku wiele projektów. Jednym z nich jest właśnie ogromna słoneczna elektrownia Mohammed bin Rashid Solar Park, budowana przez ACWA (saudyjski koncern energetyczny). Wykonawcą tejże inwestycji jest Shanghai Electric.

Piąty etap projektu, mający na celu dalszą rozbudowę farmy o niemal 1GW mocy, w założeniu ma być sfinalizowany późną wiosną 2021 roku i kosztować będzie około 570 milionów dolarów. Dostawcą paneli fotowoltaicznych będzie Jinko Solar. Dwustronne moduły ze słynnej serii Black Swan zgodnie z predykcjami będą produkować nawet 20% więcej energii elektrycznej niż zwykłe jednostronne modele, jednak wszystko zależne jest od podłoża, na którym będą zamontowane. Ich efektywność z pewnością poprawi planowane zamontowanie systemów nadążnych (tzw. solar tracker) marki NX Horizon, które w zależności od pory dnia, będą ustawiać panele fotowoltaiczne pod optymalnym kątem, zapewniającym jak największe uzyski.



Zachęcamy do obejrzenia video prezentującego wspomniany projekt w trzeciej fazie budowy, które znajdziecie Państwo tutaj.

Docelowo elektrownia słoneczna ma mieć moc 5 GW, w czym wykorzystywać technologię termalnych elektrowni słonecznych, która nosi nazwę Concentrated Solar Power (CSP) i dzięki której istnieje opcja zmagazynowania energii i przesłania jej do sieci dopiero po zachodzie Słońca. Co ciekawe, projekt założył aż 25 lat gwarancji sprzedaży energii elektrycznej w zaskakująco niskiej cenie 16,9 dolarów/MWh. Odbiorcą energii ma być koncern energetyczny Dubai Water and Electricity Authority (skr. DEWA), mający przejąć 60% udziałów w tej realizacji, jednak dopiero po jej zakończeniu.

Źródło: www.jinkosolar.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.