JinkoSolar zwiększył sprawność ogniw fotowoltaicznych TOPCon

Fotowoltaika montaż

Producent ogniw i paneli fotowoltaicznych, chiński JinkoSolar, przekazał informację o nowym rekordzie sprawności ogniwa fotowoltaicznego wyprodukowanego w technologii TOPCon. Istnieje spora szansa, iż z uwagi na lepsze parametry i opcję względnie szybkiego dostosowania linii produkcyjnych, ogniwa TOPCon wkrótce zastąpią aktualnie najbardziej popularne ogniwa wykonywane w technologii PERC.

Na ogniwie fotowoltaicznym (typ N) wykonanym w technologii TOPCon, chiński producent osiągnął obecnie najwyższą i rekordową w przypadku tego rodzaju ogniwa sprawność – na poziomie 25,7%. Jest wyższy od poprzedniego o 0,3 punktu procentowego, ponieważ ostatnia sprawność uzyskana na tym ogniwie wyniosła 25,4% (październik 2021). Nowy rekord został potwierdzony przez naukowców z Narodowego Instytutu Metrologii. Został on osiągnięty na ogniwie, które jest zgodne ze standardami stosowanymi w seryjnej produkcji JinkoSolar, tj. o długości boku 182 mm (jest to rozmiar produkcyjny).

Chiński producent wyjaśnił, iż poprawę sprawności ogniwa osiągnięto dzięki zastosowaniu dodatkowych procesów, takich jak między innymi zaawansowana dyfuzja, kilka ulepszeń dotyczących stosowanych materiałów, po części transparentna metalizacja oraz technologia HOT (autorska technologia JinkoSolar), polegająca na ograniczeniu negatywnego wpływu zjawiska zwanego LID (Light Induced Degradation - zjawisko szybkiej, lecz krótkotrwałej degradacji pod wpływem padającego na ogniwo promieniowania).

Osiągnięty na ogniwie typu N TOPCon rekord JinkoSolar jest lepszy również od wyniku osiągniętego przez największego konkurenta JinkoSolar, tj. chińskiego producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych LONGi Solar. W ubiegłym roku firma LONGi Solar poinformowała o kilku rekordach sprawności swoich ogniw fotowoltaicznych: TOPCon typu N, TOPCon typu P oraz ogniw w technologii HJT typu N. Ich sprawności wyniosły odpowiednio: 25,21%, 25,19% oraz 26,3%.

Ostatnio niemiecki instytut ISFH stwierdził zwiększenie sprawności ogniwa fotowoltaicznego wykonanego w tzw. technologii wielozłączowej (Heterojunction, HJT) przez LONGi Solar. Podczas przeprowadzonych badań stwierdzono wzrost do poziomu 25,47%. Jednak aktualnie dostępne na rynku moduły firmy LONGi Solar mają sprawności 22,2-22,3% w najlepszych przypadkach.

Tożsamym parametrem sprawności odznacza się moduł fotowoltaiczny JinkoSolar o mocy 575W, wykonany z ogniw w technologii TOPCon. Sprawność w tym przypadku została odnotowana na poziomie 22,26%.

JinkoSolar jest jednym z największych producentów ogniw i paneli fotowoltaicznych w skali światowej. Aktualne możliwości tego producenta ponoć pozwalają na wykonanie wafli krzemowych, z których produkowane są ogniwa słoneczne o mocy mniej więcej 40 GW oraz moduły fotowoltaiczne o mocy mniej więcej 50 GW w skali rocznej.Źródło: https://ir.jinkosolar.com/news-releases/news-release-details/jinkosolars-high-efficiency-n-type-monocrystalline-silicon-0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.