KGHM Polska Miedź S.A. buduje swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną

KGHM zaraz po Polskich Kolejach Państwowych jest największym odbiorcą energii elektrycznej w Polsce – rocznie zużywa jej niemal 2,8 TWh. Dostrzegając potencjał fotowoltaiki, rozpoczyna realizację pierwszej inwestycji w farmy fotowoltaiczne, mając w planach co najmniej trzy. Rozważa również inwestycje w farmy wiatrowe.

Jak powiedział sam Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Marcin Chludziński, inwestycja w OZE jest nie tylko reakcją na trendy w światowej gospodarce, ale również świadomym działaniem w kierunku popularyzacji zielonej energii na rynku produkującym miedź. Spółka jest również świadoma pozytywnego wpływu inwestowania w fotowoltaikę na kształtowanie przyszłej pozycji rynkowej, zwłaszcza, że szeroko pojęta ekologia jest częścią strategii 4E, którą KGHM uskutecznia – Efektywność, Ekologia, E-przemysł i Elastyczność.

Zgodnie z planami KGHM, do 2030 roku spółka zamierza spożytkować ponad 200 ha posiadanego gruntu na budowę elektrowni słonecznych, mających pokryć ich całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w 50%.Aktualnie realizowana inwestycja PV ma mieć 3 MW mocy i zostać wybudowana na terenie Huty Miedzi Legnica za pośrednictwem spółki ZANAM, która jest własnością KGHM Polska Miedź S.A., a wytworzona przez nią energia ma zostać oczywiście wykorzystana przez miedziowy koncern. Pozostałe dwie elektrownie słoneczne mają powstać na terenie Zakładu Hydrotechnicznego w miejscowości Obora obok Lubina oraz na terenie Huty Miedzi Głogów – obecnie załatwiane są niezbędne pozwolenia administracyjne. Wszystkie trzy farmy PV mają mieć łącznie 13 MW mocy.

Istnieje również widmo dwóch kolejnych, o wiele większych inwestycji fotowoltaicznych, które również miałaby zrealizować KGHM – 66 MW oraz 30 MW w miejscowości Wierzbna oraz na terenie dawnej kopalni Konrad w Iwinach niedaleko Bolesławca. Aktualnie jednak nie poczyniono żadnych kroków mających uskuteczniać te plany.

Wiadomo także, że partnerem inwestycyjnym KGHM w zakresie fotowoltaiki jest PGE Polska Grupa Energetyczna – we wrześniu 2019 roku KGHM podpisała wraz z PGE list intencyjny dotyczący planów wspólnej budowy elektrowni słonecznych o mocy 0,5 GW, pod które znaleziono już około 400 ha gruntów.

źródło: www.gramwzielone.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.