Kredyt na fotowoltaikę. Jak i gdzie pozyskać środki na finansowanie fotowoltaiki?

Choć inwestycja w tzw. zieloną energię jest wymierną korzyścią dla naszej niezależności energetycznej, dla ochrony środowiska i dla naszego portfela, zwłaszcza w perspektywie wieloletniej, to zapewnienie sobie środków finansowych w celu pokrycia kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, może być niemałym wyzwaniem. Całkowita kwota potrzebna do budowy instalacji zaczyna się od progu kilku/kilkunastu tysięcy złotych i wzrasta wraz z mocą i wartością użytych komponentów, a nie każdego stać, by sfinansować całą instalację fotowoltaiczną z własnej kieszeni. Rynek finansowy dość szybko zareagował na tę sytuację i dziś mamy do dyspozycji szeroki wachlarz instrumentów finansowych, pomagających szybko cieszyć się ekoenergią.

Kredyt fotowoltaika/finansowanie PV
Kredyt na fotowoltaikę. Jak i gdzie pozyskać środki na finansowanie fotowoltaiki? 1

Metody pozyskiwania środków na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej

Oczywiście najprościej byłoby zapłacić za wszystko własnymi pieniędzmi, bo nikt nie lubi tworzyć sobie zobowiązań, jednak niewiele osób może sobie na to pozwolić. Nie oznacza to na szczęście, że potencjalni inwestorzy powinni zapomnieć o pozyskiwaniu energii dla domu ze Słońca. Fotowoltaika na raty też się opłaca! Istnieje wystarczająco dużo ofert finansowania OZE, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie:

  1. Kredyty na fotowoltaikę – szczegółowe warunki przyznania kredytu ustala bank. Korzystne oprocentowania, preferencyjne zasady. Często wymagana zdolność kredytowa.
  2. Leasing – możliwy leasing operacyjny i finansowy. Udzielane są również pożyczki leasingowe. Ta forma finansowania instalacji fotowoltaicznej jest szczególnie polecana przedsiębiorcom, ponieważ mogą sobie wrzucić ją w koszty uzyskania przychodu.
  3. Dotacje – unijne, regionalne i gminne. Działające poniekąd na zasadzie loterii “kto pierwszy, ten lepszy”, bądź konkursów. Ustalane są zakresy kosztów kwalifikowanych do zwrotu oraz pula pieniędzy przeznaczona do finansowania instalacji fotowoltaicznych. W Polsce najpopularniejszy jest aktualnie rządowy program “Mój Prąd”.
  4. Ogólnopolski program “Czyste Powietrze” – w ramach programu funkcjonują pożyczki i dotacje w zakresie pomp ciepła, kolektorów słonecznych i fotowoltaiki. Dofinansowanie do naszej instalacji fotowoltaicznej pozyskamy tylko na zasadach pożyczki preferencyjnej, nie dotacji.


Kredyt na fotowoltaikę - co jeszcze warto wiedzieć?

Przez wzgląd na rosnącą popularność instalacji fotowoltaicznych, coraz więcej banków komercyjnych decyduje się na utworzenie dedykowanej oferty kredytu na fotowoltaikę. Jeszcze do roku 2018 trudno było znaleźć bank, który zaproponowałby korzystną eko-pożyczkę, a to wszystko z powodu nieefektywności elektrowni wiatrowych, na które zaciągano zobowiązania w bankach - banki po prostu nie osiągały upragnionych korzyści. Panele fotowoltaiczne okazały się strzałem w dziesiątkę zarówno dla ochrony środowiska, jak i pod względem ekonomicznym, więc kredyt na fotowoltaikę 2019 zaczął charakteryzować się szerszym wyborem. Ofertę eko kredytu dla siebie znajdą zarówno klienci indywidualni na potrzeby swoich gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorcy poszukujący środków m.in. na duże inwestycje lub rozpoczynający działalność w kierunku wytwarzania energii elektrycznej ze Słońca.

Co wyróżnia kredyt na instalację fotowoltaiczną na tle pozostałych kredytów?

Jednym z ważniejszych cech tego typu kredytu jest brak konieczności wkładu własnego. Całkowita kwota potrzebna na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych jest w 100% pokrywana przez kredyt bankowy. Ponadto z racji, że inwestycje w OZE mają charakter priorytetowy, decyzję o przyznaniu kredytu otrzymujemy bardzo szybko. Roczna stopa oprocentowania jest niższa niż w przypadku kredytów gotówkowych (waha się w przedziale 2,5%-5%) oraz mamy do dyspozycji długi termin spłaty (do około 10-15 lat), co pozwala rozłożyć spłatę kredytu na niskie raty. Zdarza się również, że bank rezygnuje z prowizji za udzielenie kredytu (np. ING Bank Śląski), co nie ma miejsca w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych.

Które banki w Polsce oferują specjalny kredyt na fotowoltaikę?

Potencjalny inwestor, w tym zarówno klient indywidualny, jak i przedsiębiorca, chcąc mieć rozeznanie we wszystkich oferowanych przez banki i inne instytucje finansowe kredytach na panele fotowoltaiczne, będzie miał ich całkiem sporo do przejrzenia. Kredyt na fotowoltaikę otrzymamy m.in. w: PKO BP, BNP Paribas, BOŚ Bank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Santander oraz w niektórych Bankach Spółdzielczych i SKOK-ach Stefczyka.

Na czym polega leasing instalacji fotowoltaicznej i kiedy jest bardziej opłacalny od kredytu?

Panele fotowoltaiczne w leasingu to opcja przeznaczona głównie dla przedsiębiorstw mikro, małych i średnich, wliczając również rolników i biorąc pod uwagę instalacje o mocy do 50 kWp. Jest to forma zakupu, która nie wymaga angażowania własnych środków i jej wartość netto można ująć w kosztach uzyskania przychodu. Mamy do dyspozycji leasing operacyjny, finansowy oraz pożyczkę leasingową, która w odróżnieniu od kredytu na fotowoltaikę, nie obciąża zdolności kredytowej inwestora. O różne formy leasingu można starać się m.in. w PKO BP, Millenium Leasing czy Santander Leasing. Takie instytucje jak EFL, MBR Leasing itp. również oferują korzystne ekoleasingi.

Leasing operacyjny polega na tym, że instalacja fotowoltaiczna finansowana jest przez leasingodawcę i na czas trwania umowy pozostaje jego własnością, a inwestor z niej korzysta w zamian za regularne opłaty leasingowe. W przypadku fotowoltaiki amortyzacja (koszt podatkowy) musi trwać minimum 4 lata, wynosi 10% i pozostaje kosztem leasingodawcy. W przypadku leasingu finansowego amortyzacja jest kosztem inwestora, jest więcej opcji względem czasu trwania umowy i wymaga on nieco większego nakładu początkowego, ponieważ pierwsza rata powiększona jest o wartość VAT inwestycji.

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa na poczet instalacji fotowoltaicznej jest łudząco podobna do kredytu. Jest udzielana przez firmę leasingową, nie przez bank. Na początek spłaty należy uiścić tzw. czynsz inicjalny, który jest zarazem kosztem podatkowym, a inwestor otrzymuje za towar fakturę VAT, która jest potrzebna w przypadku, gdy składany jest wniosek o dotację. Przy spłacie można zastosować tzw. ratę balonową, czyli na początku spłacamy tylko odsetki, a kapitał i pozostałe do spłaty odsetki regulujemy w ostatniej racie - na koniec okresu zawarcia umowy.

Panele fotowoltaiczne na dachu
Kredyt na fotowoltaikę. Jak i gdzie pozyskać środki na finansowanie fotowoltaiki? 2

Dotacje na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych

Dobra kondycja środowiska stała się światowym priorytetem, dlatego tytułem skutecznej zachęty, wiele podmiotów inwestujących w fotowoltaikę może liczyć na różne dotacje i ulgi podatkowe. Mimo, że skorzystanie z dotacji jest raczej efektem losowania po złożeniu wniosku, aniżeli pierwszeństwa i spełniania wszystkich wymogów, warto spróbować. Trzeba pamiętać, że na decyzję czeka się czasem bardzo długo i wiele również zależy od dostępnych środków. W Polsce dotacje na montaż paneli fotowoltaicznych możemy pozyskać z wielu dostępnych źródeł:

  • Program "Czyste Powietrze" - dofinansowanie tylko w postaci pożyczki, mogącej pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych. Można uzyskać nawet ponad 50 tys. złotych pożyczki;
  • Konkursy dotacyjne (to konkursy głównie dla lokalnych organizacji pozarządowych) ogłaszane z ramienia Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • Dotacje w związku z programem eliminacji gazów cieplarnianych - około 80% gmin w Polsce uczestniczy w tym programie, jednak każda gmina sama ustala wysokość dofinansowania pod warunkiem, że jest to zaklasyfikowane w ich planie jako priorytet i wytypowana została właśnie fotowoltaika, a nie np. pompy ciepła;
  • Program rządowy "Mój Prąd" - pierwsze 200 tysięcy prosumentów może otrzymać 5 000 zł dotacji w ramach zwrotu kosztów realizowanej inwestycji PV. Jednym z warunków jest, by instalacja fotowoltaiczna miała 2-10 kWp mocy i była przeznaczona na użytek gospodarstwa domowego. Program nie łączy się z innymi dotacjami.

Funkcjonuje również podatkowa ulga termoizolacyjna, dzięki której można odliczyć sobie od podatku koszty instalacji w ciągu 6 lat, do wartości inwestycji max. 53 tys. złotych (czyli jeśli inwestycja kosztowała nas 80 tys. złotych, możemy odliczyć sobie tylko 53 tysiące).

Jak znaleźć dla siebie optymalną formę dofinansowania fotowoltaiki?

Odpowiedź nie może być tutaj jednoznaczna. Jest wiele czynników determinujących właściwy wybór, począwszy od tego czy potrzebujemy PV dla firmy, czy dla naszego domu, jaka jest nasza zdolność kredytowa i czy możemy sobie pozwolić na obciążenie jej. Dla firm z pewnością zaleca się leasing, ponieważ nie obciąża zdolności kredytowej, zwiększa koszty uzyskania przychodów i z fakturą VAT od leasingodawcy możemy starać się o dotacje. Klienci indywidualni natomiast, oprócz dotacji i korzystania z programów unijnych/poza unijnych, mają do dyspozycji bogatą ofertę kredytów bankowych i pozabankowych. Przy opłacalności produkcji energii za pomocą instalacji fotowoltaicznej w naszym kraju, kredyty na fotowoltaikę nie są złem koniecznym, a szansą na korzyści. Prąd niestety z roku na rok jest coraz droższy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.