Lider spośród deweloperów w Polsce uruchamia farmy fotowoltaiczne

ghelamco

Deweloperska grupa Ghelamco jest w trakcie uruchamiania swoich pierwszych farm fotowoltaicznych, które mają jej posłużyć w zasileniu energią należących do niej biurowców, zlokalizowanych na terenie Polski. Wytwarzanie energii elektrycznej z własnych instalacji PV stanowi część strategii dewelopera, która zakłada osiągnięcie klimatycznej neutralności Ghelamco do 2025 roku.

Już w roku 2022 firma Ghelamco zbudowała w Polsce swoje pierwsze farmy PV. Na obszarze województwa opolskiego zrealizowano 3 projekty, których moc wynosi 3 MW. Powstają kolejne inwestycje PV o sumarycznej mocy 7 MW – oddanie ich do użytku planowane jest na 2023 rok.

Wytworzony przez te inwestycje prąd zostanie spożytkowany na zapewnienie czystej energii biurowcom należącym do Ghelamco, znajdującym się w Polsce. Priorytetem do zasilenia jest Warsaw Unit – warszawski biurowiec posiadający 55 tysięcy m2 powierzchni i 39 pięter. Grupa deweloperska przeprowadziła wcześniej analizę śladu węglowego tego budynku. Zasilenie biurowca Warsaw Unit czystą energią ma doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla w całym cyklu jego życia o ponad 50 procent. W przypadku zużycia mediów skala redukcji ma być jeszcze wyższa – aż o ponad 70 procent.

Firma wyraźnie podkreśla znaczenie budowania farm fotowoltaicznych, ponieważ jest to pierwszy krok w kierunku neutralności klimatycznej, wyznaczonej do osiągnięcia do 2025 roku. Energia z źródeł należących do Ghelamco ma docelowo zasilać wszystkie dotychczas wybudowane przez firmę biurowce, własną przestrzeń biurową dewelopera oraz prowadzone inwestycje.

Aktualnie Ghelamco buduje w Polsce około 115 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej – w Krakowie, Warszawie oraz w Katowicach. Jednym z powstających budynków jest The Bridge – inwestycja zlokalizowana przy placu Europejskim w Warszawie. Grupa deweloperska informuje, iż wieżowiec osiągający 174 metry wysokości, którego konstrukcja właśnie powstała, będzie miał zaimplementowane najnowocześniejsze proekologiczne rozwiązania.

Ghelamco jest uznawany za lidera komercyjnych nieruchomości w Polsce i pioniera w zakresie zrównoważonego budownictwa, innowacji i kreowania przestrzeni publicznej. W ciągu 26 lat swojej działalności jako inwestor, deweloper i wykonawca generalny firma zbudowała i ugruntowała na polskim rynku swoją silną markę poprzez 1 100 000 m2 najwyższej klasy powierzchni biurowej, handlowej, mieszkaniowej i magazynowej.

Źródło: https://www.wnp.pl/energetyka/ghelamco-inwestuje-we-wlasne-farmy-fotowoltaiczne,647341.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.