Mycie Paneli Fotowoltaicznych – jak czyścić fotowoltaikę

Mycie paneli fotowoltaicznych f

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Nieodłącznym elementem systemu PV są moduły fotowoltaiczne, których wydajność jest uzależniona między innymi od czystości ich powierzchni. Niektóre zabrudzenia są z powodzeniem usuwane przez opady deszczu, jednak sam deszcz nie podoła im wszystkim, zwłaszcza gdy pojawiają się zanieczyszczenia zalegające – wówczas konieczne jest wyczyszczenie paneli fotowoltaicznych. Dlaczego to takie ważne i jak często to robić? Jakie są optymalne sposoby, by moduły nie uległy zniszczeniu?

Istota mycia paneli fotowoltaicznych

Aby panele słoneczne mogły jak najlepiej wykorzystywać swoje możliwości produkcyjne, docieranie promieni słonecznych do ich powierzchni nie powinno być niczym zakłócone. Nagromadzenie się na powierzchni paneli kurzu, pyłów, ptasich odchodów czy liści lub igieł z drzew jest więc problematyczne. Źródłem brudu jest również śnieg, który topniejąc pozostawia zanieczyszczenia w dolnych partiach modułów PV. Opady deszczu są w stanie uporać się z lekkimi zabrudzeniami (oczywiście pod warunkiem zamontowania paneli PV pod odpowiednim kątem), jednak niezbędna jest cykliczna, dodatkowa ingerencja. Wykazano bowiem, że po osiągnięciu pewnego stopnia zabrudzenia paneli fotowoltaicznych, ich wydajność w skrajnych przypadkach może spaść nawet o kilkanaście procent, co w dużej mierze zaburza produkcję energii elektrycznej. Dlatego należy dbać o ich mycie w odpowiedni, regularny sposób.

Jak myć panele słoneczne?

jak myc panele
Sprawdzony sposób mycia paneli

Należy czyścić panele fotowoltaiczne pamiętając o kilku kluczowych zasadach, jako że stosując nieprzemyślane czyszczenie fotowoltaiki można doprowadzić do zniszczenia powierzchni paneli. Należy pamiętać o następujących regułach:

  1. Nie używamy szorstkich gąbek lub szczotek, mogących łatwo porysować powierzchnię paneli PV. Czym myć panele fotowoltaiczne? Zalecane jest używanie miękkich, delikatnych gąbek.
  2. Czyszczenie paneli powinno odbywać się wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem, co wynika z faktu, iż mycie nagrzanych modułów może je uszkodzić z uwagi na ryzyko szoku termicznego.
  3. Nie stosujemy losowych detergentów - substancje w nich zawarte mogą wejść w reakcję ze związkami znajdującymi się w powłoce modułu słonecznego i spowodować uszkodzenie. Do czyszczenia należy przygotować wodę destylowaną oraz dostępne na rynku, dedykowane środki czyszczące do paneli fotowoltaicznych lub mieszankę odrobiny płynu do mycia naczyń z octem winnym.
  4. Proces czyszczenia nie może odbywać się przy użyciu myjek ciśnieniowych. Może to rozszczelnić łączenia modułów, a następnie spowodować wygenerowanie prądów upływu.
  5. Nie wolno wchodzić na dach bez odpowiednich zabezpieczeń oraz stawać na powierzchni modułów fotowoltaicznych. Pierwsze zaniedbanie może doprowadzić do wypadku, a drugie do zniszczenia budowy paneli, a tym samym efektywności ich działania.

Częstotliwość mycia modułów fotowoltaicznych

Przy czyszczeniu fotowoltaiki warto zachować pewną regularność i robić to średnio 1-2 w roku, w zależności od uporczywości środowiska, w jakim znajduje się instalacja fotowoltaiczna i jak szybko ulega zanieczyszczeniu. Mycie paneli w instalacji PV raz w roku to w większości przypadków optymalna częstotliwość. Usuwanie zanieczyszczeń z instalacji fotowoltaicznej powinno odbywać się najlepiej wiosną, gdy Słońce nie świeci zbyt intensywnie i moduły nie nagrzewają się tak bardzo, jak na przykład latem.

Samoczyszczące panele?

Dzięki wieloletnim badaniom i postępowi w branży, rynek OZE oferuje rozwiązanie pozwalające na zmniejszenie znacznych zanieczyszczeń na panelach fotowoltaicznych. Rozwiązaniem tym jest nanopowłoka, którą stosuje się do zabezpieczania powierzchni modułów PV. Zastosowanie jej wpływa na zmniejszenie kosztów konserwacji paneli słonecznych między innymi poprzez zapobieganie przegrzewaniu się ogniw i mrozoodporność. Powierzchnia nanopowłoki i jej właściwości skutecznie zmniejszają osadzanie się brudu, co pozwala na utrzymanie ich wydajności na względnie stabilnym poziomie.

Profesjonalne mycie paneli fotowoltaicznych

Kiedy samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych wzbudza w nas niepewność i mimo wszystko obawiamy się uszkodzenia instalacji PV, warto powierzyć to zadanie firmie specjalizującej się w tym zakresie lub nawet wykupić roczny serwis konserwacyjny, co coraz częściej jest oferowane przez firmy montujące instalacje fotowoltaiczne - dlatego też warto omówić ten temat z instalatorem PV już na etapie montowania systemu fotowoltaicznego. Firmy te stosują specjalistyczne sprzęty i środki do bezpiecznego i skutecznego czyszczenia paneli. Profesjonalne czyszczenie odbywa się przy użyciu wody demineralizowanej powstałej poprzez zastosowanie systemów filtrowania w dwóch trybach:

  • System odwróconej osmozy - filtrowanie za pośrednictwem filtru membranowego. Osiągamy tym sposobem czystość na poziomie 95-98%,
  • System jonowo-kationowy - filtrowanie za pomocą żywicy ze złożem mieszanym. Efekt czystości osiągamy na poziomie aż 99%.

Biorąc pod lupę pierwszy wspomniany system filtrowania, proces demineralizacji wody obejmuje 3 etapy. Woda przepuszczana jest przez filtr węglowy, który pozwala na usunięcie chloru i osadów. Następnie pompuje się wodę poprzez dwie wysokowydajne membrany odwróconej osmozy, filtrując tym samym aż do 98% minerałów i zanieczyszczeń. W rezultacie powstaje rozdzielenie na czystą wodę oraz koncentrat (ściek).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.