Na Politechnice Warszawskiej opracowano inteligentną nakładkę na licznik

Na Politechnice Warszawskiej opracowano inteligentną nakładkę na licznik

Wypracowanie jak największych oszczędności na rachunkach za energię elektryczną wydaje się być nadrzędnym celem opracowywania i wdrażania innowacji w energetyce. Cel ten ma również spełniać inteligentna nakładka na licznik, opracowana przez studentów z Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej.

Główni pomysłodawcy i autorzy projektu zwracają szczególną uwagę na aspekt racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, co ma duże znaczenie w kontekście oszczędzania. Uważają, że aby racjonalnie z niej korzystać, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy o tym, kiedy i w jakiej skali zużywamy energię. Takie właśnie informacje mamy wygodnie odczytywać z urządzenia zbudowanego przez studentów należących do Koła Naukowego Energetyków (KNE), działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

– Każdy w domu ma licznik energii, z którego wskazania są co jakiś czas odczytywane. Nasza nakładka wykorzystuje taki moduł. Impulsowa dioda, która znajduje się na obudowie licznika energii charakteryzuje się pewną stałą zwaną stałą licznika, czyli ilością impulsów na ilość zużytych kilowatogodzin (kWh). Nasza nakładka posiada fotorezystor, którego opór zmienia się w zależności od natężenia padającego na niego światła. Dzięki temu, że znamy stałą licznika, a także prowadzimy pomiar fotorezystorem, ile razy dioda mignęła w danym przedziale czasu, jesteśmy w stanie wyliczyć, korzystając ze wbudowanego w nakładkę mikrokomputera Arduino, ile energii zużyliśmy w danym okresie – wyjaśnia Paulina Kucharczyk, studentka należąca do KNE.

Potrzebne nam informacje o zużyciu energii elektrycznej docelowo mają być zapisywane w odpowiednim pliku, a korzystający z nakładki domownicy będą mogli skorzystać z opcji wysyłania powiadomień dotyczących aktualnego zużycia prądu na smartfon.

– Urządzenie na pewno zwróci uwagę użytkownika, ile codziennie pochłania się energii. Nie śledzimy tego zbyt często – zaznacza Paulina Kucharczyk. 

To, co dodatkowo może zdumiewać osoby, które pierwszy raz słyszą o tego typu urządzeniu, to prostota instalacji, ponieważ jak podkreślają autorzy tego pomysłu, wystarczy rzeczoną nakładkę zamocować na liczniku. Nie będzie zatem konieczności ingerowania w licznik, ani też konieczności jego wymiany.

Źródło: https://www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Studenci-PW-skonstruowali-inteligentna-nakladke-na-licznik-energii 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.