Największy bateryjny magazyn w Europie ma być dostarczony przez Sungrow

magazyny energii

Sungrow to chińska firma zajmująca się produkcją falowników i dostarczaniem bateryjnych magazynów energii. Producent poinformował o dużym kontrakcie z firmą Statera Energy, który zobowiązuje go do dostarczenia baterii, mających wesprzeć brytyjski system elektroenergetyczny i jego bezpieczeństwo.

Statera Energy to firma, której usługi docelowo mają zapewniać bezpieczeństwo brytyjskiego systemu elektroenergetycznego w przypadku, gdy występują wahania podaży i popytu na energię elektryczną. Aby spełniać swoją rolę, dotychczas udało się jej zdobyć aż 500 MW łącznej mocy magazynów bateryjnych oraz zapewnić źródła gazowe o mocy 150 MW. Dodatkowo, Statera Energy rozwija zestaw projektów o łącznej mocy 2,5 GW, w skład którego wchodzą między innymi źródła termalne, baterie, czy też elektrownie szczytowo-pompowe.

W ostatnim czasie chińska firma Sungrow poinformowała o podpisaniu kontraktu z brytyjską Statera Energy na dostarczenie bateryjnego magazynu (określanego jako ST3727kWh-3450UD-MV) o mocy 362 MW (i pojemności 391 MW). Baterie te mają zostać wykorzystane do świadczenia usług z zakresu stabilizowania częstotliwości sieci, nazywanych inaczej Dynamic Containment Frequency Response. Świadczenie takich usług zyskuje na znaczeniu wprost proporcjonalnie do wzrostu znaczenia odnawialnych źródeł energii, które są zależne od pogody (brytyjski system elektroenergetyczny w coraz większym stopniu opiera się na morskiej energetyce wiatrowej).

Aktualnie pierwszy etap projektu został zrealizowany i jeszcze w tym roku mają być uzyskane pełne zdolności magazynowania. Kiedy magazyn energii zostanie uruchomiony, zyska miano największego bateryjnego magazynu energii w Europie. Do tego czasu jednak tytuł ten przysługuje magazynowi energii zlokalizowanemu również w Wielkiej Brytanii, w Minety w odległości około 100 km od Londynu – o mocy 100 MW i pojemności 100 MWh. Bateryjne ogniwa wykorzystane w tym projekcie zostały wyprodukowane przez firmę Samsung, a realizatorem projektu był deweloper Penso Power, przy finansowaniu zapewnionym przez Huaneng Group i CNIC Corporation.

Wykorzystanie zdolności tego magazynu do działalności na rynku energii, w tym świadczenie usług systemowych, należy do spółki Shell Energy Europe Limited. Technologię, która weszła w skład magazynu energii w Minety, również dostarczył chiński producent Sungrow. 

Źródło: https://www.solarpowerportal.co.uk/news/sungrow_and_statera_energy_announce_new_energy_storage_partnership

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.