PGE nie zwalnia – otwiera nowe farmy fotowoltaiczne i dzierżawi kolejne grunty

Spółka PGE Energia Odnawialna, która należy do Grupy Kapitałowej PGE, otworzyła kolejne dwie farmy fotowoltaiczne – PV Lutol 1 oraz PV Lutol 2. Wydzierżawiła także kolejne grunty pod budowę następnych farm PV, których łączna moc 250 MW ma powstać do końca 2023 roku na niemal 320 ha terenu.

Spółka Polskiej Grupy Energetycznej, aktywnie inwestująca w OZE, oddaje właśnie do użytku kolejne 2 farmy – po 1 MW każda. PV Lutol 1 i PV Lutol 2 powstały na terenie województwa lubuskiego na łącznej powierzchni około 3,4 ha i są ostatnimi z 4 zwycięskich projektów z zeszłorocznej aukcji, związanej ze sprzedażą energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW. Latem tego roku spółka oddała do użytku pierwszy z projektów farm PV – PV Lesko, wybudowany na Podkarpaciu, a pod koniec października drugi – PV Bliskowice w województwie lubelskim.

Najnowsze dwie farmy słoneczne wyposażone zostały w niemal 3 tysiące paneli monokrystalicznych 350 Wp, które są aktualnie dominującą na rynku pod względem wydajności i efektywności, technologią. Sprawność tych ogniw oscyluje w granicach 18-20%, a energia elektryczna za ich pośrednictwem produkowana jest nawet przy niskiej podaży światła słonecznego, co jest typowym zjawiskiem w Polsce.

Wiodący producent zielonej energii w Polsce nie zwalnia tempa. Spółka wydzierżawiła niedawno ponad 267 ha gruntu w gminie Słubice i niemal 52 ha w Wilenku i Myszęcinie. Tereny te są położone w bardzo dobrej lokalizacji pod względem dostępu do sieci elektroenergetycznej wysokiego napięcia. Dodatkową korzyścią jest odpowiednie ukształtowanie terenu, które sprzyjać będzie produktywności mających tam powstać do 2023 roku, farm fotowoltaicznych.

- To dotychczas największa umowa dzierżawy, którą podpisaliśmy w ramach realizowanego w Grupie PGE Programu PV. Jego celem jest uruchomienie w ciągu dekady nawet 3 GW mocy w instalacjach słonecznych i umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w kraju. Dotychczas na ten cel zabezpieczyliśmy już ponad 2000 ha gruntów, na których będzie można zbudować farmy PV o łącznej mocy przeszło 1250 MW -  mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Źródło: www.pgeeo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.