Polskie rozwiązania EPC Electrum wykorzystują falowniki Huawei w celu zwiększenia uzysku energii i niezawodności

EPC Electrum

Polska firma inżynierska Electrum Solutions wdrożyła w swoich najnowszych projektach fotowoltaicznych falowniki stringowe serii Huawei SUN2000, co, jak twierdzi, znacznie zwiększa uzysk energii i zapewnia optymalną pracę elektrowni słonecznych.

Seria inteligentnych falowników łańcuchowych oferuje kilka opcji dla projektów na skalę komercyjną i użytkową, przy czym Electrum używa ich wraz z własnym, zastrzeżonym systemem nadzoru i gromadzenia danych EMACS (SCADA).

EMACS stanowi zoptymalizowane połączenie największych zalet systemu SCADA, platformy Internetu Rzeczy (IoT), a także systemu modelowania mikrosieci z oprogramowaniem Business Intelligence.

- System EMACS to nie tylko samo rozwiązanie software‘owe, ale również wsparcie specjalistów – począwszy od doboru rozwiązań i wdrożenia, przez pomoc w interpretacji danych po doradztwo w decyzjach związanych z rozbudową i regulacją posiadanych przez klienta aktywów energetycznych. System zbiera aktualne dane i pomiary, wizualizuje je, steruje procesami, alarmuje i raportuje. Raporty aktualizowane w czasie rzeczywistym są dostępne w każdej chwili w przeglądarce www na dowolnym urządzeniu – podkreśla Michał Gryc, inżynier systemu SCADA.

W połączeniu z oprogramowaniem EMACS firma Electrum, która zrealizowała już 49 projektów fotowoltaicznych pod klucz, o łącznej mocy 49 MW, wykorzystuje falowniki łańcuchowe SUN2000 firmy Huawei do budowy dynamicznego systemu kompensacji mocy biernej.

- W scenariuszu klasycznego systemu kompensacji generacja mocy biernej do sieci jest wyrównana tylko na stałym poziomie – przedstawia firma Electrum, dodając, że układ statyczny może być niewystarczający, a ponadnormalny pobór mocy biernej przekłada się bezpośrednio na kary za przekroczenie limit zużycia energii.

Przedstawiciele Electrum twierdzą, że firma jest pierwszym dostawcą na rynku, który używa falowników łańcuchowych Huawei SUN2000-215KTL-H0 do budowy systemu kompensacji mocy. Dzięki zastosowaniu dodatkowych komponentów, które umożliwiają pracę falowników bez zainstalowanych obwodów prądu stałego, możliwe jest zbudowanie niezawodnego systemu kompensacji dynamicznej, który umożliwia regulację mocy biernej w miejscu przyłączenia.

- Zaprojektowanie instalacji wykorzystującej falowniki do regulacji mocy biernej musi uwzględniać ich ilość, którą trzeba określić tak, aby spełniała wymagania kodeksu NC RfG. Wyzwaniem przy zastosowaniu falowników łańcuchowych jest to, że potrzebują zasilania prądem stałym, aby wzbudzić się do pracy. Współpraca z Electrum Solutions pokazuje, że falowniki w połączeniu z dobrym systemem informatycznym są w stanie spełniać swoją funkcję, nawet w najbardziej wymagających warunkach — stwierdza Marcin Kłomski, Solution Manager z firmy Huawei.

Źródło: https://globenergia.pl/dynamiczna-regulacja-mocy-biernej-przy-wykorzystaniu-falownikow-huawei/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.