Projektowanie instalacji fotowoltaicznych. Jak przebiega i co jest istotne?

Instalacje fotowoltaiczne nie należą do inwestycji, które przyszli prosumenci mogą w pełni zrealizować i zaplanować na własną rękę. W grę bowiem wchodzi nie tylko efektywność produkcji energii z naszej elektrowni słonecznej, uwarunkowana poprzez staranny dobór komponentów całego projektu, ale również bezpieczeństwo nasze oraz całego solarnego systemu. Choć Odnawialne Źródła Energii są stosunkowo młodą dziedziną wytwórstwa energetycznego, to wieloletnie doświadczenie uczestników rynku PV zapewnia nam profesjonalistów w tym fachu i to właśnie im powinniśmy powierzyć projektowanie instalacji fotowoltaicznej. Jakie informacje są konieczne do wykonania rzetelnego projektu? Z czego składa się proces ustaleń?

Informacje potrzebne do projektowania instalacji fotowoltaicznych

Podstawą rozpoczęcia procesu projektowania naszego systemu fotowoltaicznego, jest uzyskanie od klienta kluczowych, niezbędnych informacji dotyczących położenia geograficznego (z uwagi na różnice w nasłonecznieniu), infrastruktury oraz zużycia i zapotrzebowania na prąd. W tym celu specjalista najczęściej przeprowadza osobisty audyt przedmontażowy, podczas którego wykonuje zdjęcia dachu oraz pozostałych miejsc, w których montowane będą komponenty PV, oceniając jednocześnie ich stan i możliwości techniczne montażu instalacji fotowoltaicznej.



W kwestii dachu istotna jest jego orientacja (preferowane południe), kąt nachylenia, powierzchnia, poszycie, stan techniczny oraz wszelkie elementy stanowiące przeszkodę w odpowiednim rozlokowaniu modułów fotowoltaicznych (np. kominy, anteny, jaskółki) i stwarzające ryzyko zacienienia.

microinverter
Projektowanie instalacji fotowoltaicznych. Jak przebiega i co jest istotne? 1

Ponadto audytor, w celu sprecyzowania mocy projektowanej instalacji fotowoltaicznej, będzie potrzebował wglądu do danych zawartych w rachunkach za prąd z poprzednich okresów rozliczeniowych. Dane te wraz z informacją o liczbie domowników, przewidywanych dodatkowych odbiornikach czy przewidywanym zużyciu energii, pozwolą na określenie najbardziej optymalnej dla gospodarstwa domowego mocy. Z takim kompletem danych, projektant instalacji fotowoltaicznych może rozpocząć projektowanie.

Projekt instalacji fotowoltaicznych - etapy

Po kompleksowym wywiadzie u inwestora, projekty instalacji fotowoltaicznych zaczyna się o utworzenia wizualizacji infrastruktury, na której projekt ma zostać zrealizowany. W przypadku instalacji na dachu, najważniejsze jest zwizualizowanie zorientowania budynku względem stron świata oraz maksymalnie dokładne odwzorowanie jego infrastruktury - od powierzchni, przez poszycie, po elementy typu komin czy jaskółki.

Kolejnym etapem jest dobór właściwej mocy instalacji PV, będącej w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie gospodarstwa w zakresie energii elektrycznej. Należy na tym etapie uwzględnić również ewentualne straty wynikające z falownika, zabrudzeń modułów w trakcie roku itd. Bardzo często etap ten planowany jest już w trakcie audytu na podstawie rachunków za prąd, jednak są to szacunkowe dane, które finalnie i tak wymagają weryfikacji w trakcie projektowania.

Następny etap obejmuje określenie liczby potrzebnych paneli (w zależności od ich mocy jednostkowej i dostępnej powierzchni pokrycia dachowego), rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych na dachu w ramach stworzonej wizualizacji. Na tym etapie wizualizacja fotowoltaiki, dzięki możliwości zobrazowania "wędrówki Słońca" i ukazania powstających w efekcie stref zacienień, ułatwia podjęcie decyzji o konieczności uwzględnienia optymalizatorów lub mikroinwerterów, które powinien uwzględniać projekt instalacji fotowoltaicznej.

W końcowych etapach projektowanie instalacji fotowoltaicznych obejmuje kompletowanie zestawu fotowoltaicznego poprzez m.in. dobranie odpowiedniego falownika i wybór mniejszych komponentów, tj. grubość i rodzaj przewodów, system mocowania oraz ewentualne dodatkowe zabezpieczenia. Prezentuje się również szacunkowy roczny uzysk z instalacji fotowoltaicznej w celu zaprezentowania klientowi. Jeżeli zaprezentowany projekt zostanie zaaprobowany przez inwestora, staje się podstawą do bardziej oczekiwanego etapu całej inwestycji - realizacji projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.