Ranking falowników fotowoltaicznych. Na co zwracać uwagę przy wyborze falownika?

Wiele osób zapytanych o najważniejszy komponent każdej instalacji fotowoltaicznej odpowie, że są to panele fotowoltaiczne i będzie to wynikało zapewne z faktu, że są najbardziej innowacyjną technologicznie częścią każdej instalacji pv – w końcu technologia pozyskiwania energii elektrycznej ze Słońca za pomocą ogniw krzemowych jest stosunkowo młoda. Nie było by jednak dla nas użytku z tej technologii i energii dzięki niej wytwarzanej, gdyby nie inwertery fotowoltaiczne, które przetwarzają płynący z paneli fotowoltaicznych prąd stały w przemienny prąd wykorzystywany w naszych domowych sprzętach.

Falowniki są sercem każdej instalacji fotowoltaicznej, od którego zależy prawidłowa i efektywna praca całej instalacji, dlatego ich jakość powinna być na najwyższym poziomie. Jak wybrać odpowiedni falownik w dobie tak dużej konkurencji rynkowej? Na co zwracać uwagę? Jakie firmy są godne polecenia? Poniżej przedstawiono ranking najbardziej docenianych falowników.

inwerter solarny
Ranking falowników fotowoltaicznych. Na co zwracać uwagę przy wyborze falownika? 1

Podstawowe zasady doboru falownika do instalacji fotowoltaicznej

Zanim przejdziemy do klasyfikacji znamiennych parametrów jakościowych falowników oraz przeglądu najlepszych producentów konkretnych modeli, warto przypomnieć sobie, na jakiej zasadzie dobieramy moc falownika do mocy paneli fotowoltaicznych. Moc falownika do mocy paneli fotowoltaicznych dobiera się na podstawie tak zwanego stosunku mocy. Prosty przykład: Panele fotowoltaiczne zgodnie z projektem mają mieć w sumie 6000 W mocy. Jeżeli dobierzemy falownik o mocy 5000 W po stronie AC i podzielimy sumę mocy modułów przez moc inwertera (6000/5000), otrzymamy stosunek mocy o wartości 120%.



W Polsce preferowanym przedziałem stosunku mocy jest 80% - 120%. Najczęściej wybiera się wariant przewymiarowania, w którym moc modułów tworzących instalacje jest większa niż moc, jaką ma wybrany falownik, a opcję odwrotnej zależności warto rozważyć w przypadku chęci rozbudowania instalacji o dodatkowe moduły w przyszłości. Pierwszy wariant wybiera się z 3 głównych powodów:

  1. Panele fotowoltaiczne z czasem tracą swoją wydajność w wytwarzaniu energii,
  2. Moduły bardzo rzadko pracują z wykorzystaniem swojej nominalnej mocy - przeważnie pracują na około 80% deklarowanych osiągów,
  3. Optymalnie dociążone (dobrane do mocy modułów) falowniki będą bardziej wydajne.

Jakie falowniki do fotowoltaiki - kryteria oceny

Jak wspomniano wcześniej, falowniki są sercem instalacji, ponieważ są kluczowe w przetwarzaniu energii przesyłanej z paneli do energii wykorzystywanej przez nasze gospodarstwa domowe. Spełniają znaczącą rolę, jako komponenty fotowoltaiczne, posiadając przy tym wiele wrażliwych punktów, dlatego zanim dany model trafi do oferty producenta, przechodzi skrupulatne testy w zakresie:

  • wytrzymałości,
  • odporności na temperaturę - falowniki często muszą działać w wysokich temperaturach. Testy działania falowników wykonywane są wobec pełnych cyklów temperatury, w wysokiej i w niskiej temperaturze,
  • skuteczności - MPPT, konwersja, uzysk,
  • wydajności - charakterystyka pracy obwodu AC, obwodu DC oraz odpowiedź przejściowa,
  • polowe - 30 dni pracy, uziemienie i zwarcie łukowe falowników.

O tym, jaki falownik do fotowoltaiki wybrać, powinny decydować ostatecznie takie parametry, jak jakość i niezawodność, serwis i wsparcie, gwarancja, cena oraz monitorowanie i dodatkowe funkcjonalności, a wybór jest ogromny ze względu na dużą różnorodność sprzętu i znaczną konkurencję wśród producentów.

Firmy na ogół posiadają szerokie spektrum wyboru falowników w swojej ofercie. Jeżeli osoba dokonująca wyboru nie zna podstawowych kryteriów, założeń i zasad w tym zakresie, łatwo może się w tych ofertach pogubić. Jedną z kolejnych, naczelnych zasad dokonywania wyboru jest branie pod uwagę tylko tych falowników, które posiadają wszystkie certyfikaty, deklaracje zgodności z dyrektywami unijnymi 2014/35/UE i 2014/30/UE oraz są zgodne z normami i standardami sieci, które obowiązują w Polsce, tj. VDE 0126-1-1 oraz VDE-AR-N-4105.

W przypadku gwarancji, powinna ona być jak najdłuższa, zważywszy, że falownik ma docelowo działać 25 lat. Część producentów oferuje możliwość przedłużenia gwarancji o 5, a nawet o 10 lat. Przy odpowiednio długiej gwarancji, nieodłącznym kryterium decydującym o jej jakości, jest serwisowanie. Bardzo ważne jest, by możliwość skorzystania z serwisu była dostępna na terenie Polski, np. przez firmy partnerskie, które na podstawie umowy realizują naprawy urządzeń danego producenta.

Kolejnym determinantem jakości gwarancji jest możliwość refundacji kosztów serwisu przez producenta oraz szybkość realizacji naprawy (uzależniona również od dostępności punktów serwisowych). Szybkość serwisu ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza jeżeli inwertery fotowoltaiczne zepsują się w sezonie największego nasłonecznienia - w przypadku, gdy nie zostaną dostatecznie sprawnie naprawione, straty energii którą moglibyśmy w tym czasie wytworzyć mogą być kolosalne.

Kryteria doboru falowników optymalnych pod planowane instalacje fotowoltaiczne powinny być też bazowane na naszych potrzebach i warunkach, w jakich urządzenia te będą ulokowane - jeżeli np. inwerter będzie powieszony w pomieszczeniu, które sąsiaduje z często wykorzystywanymi pomieszczeniami, warto wziąć pod uwagę również poziom głośności jego pracy.

Dodatkowe funkcjonalności, jakie mogą mieć falowniki

Inwertery mogą być wyposażone o dodatkowe funkcjonalności, których istota zależna jest od potrzeb prosumentów i które wpływają oczywiście na ich cenę. Dodatkową funkcjonalnością może być np monitoring instalacji, który pozwoli na nadzorowanie pracy i produkcji energii przez instalacje fotowoltaiczne. Nasz monitoring może być również dostępny online dzięki wbudowanemu Wi-fi. Możliwość rozbudowania instalacji o magazyn energii również jest dostępna w wybranych modelach inwerterów, dlatego warto to sprawdzić przed zakupem, jeżeli planujemy takie modernizacje w przyszłości. Są również funkcje, przy których wbudowane Wi-fi blednie, ale niekoniecznie kiedykolwiek się nam przydadzą - na przykład system zarządzania budynkiem. Firmy produkujące inwertery przywiązują na ogół dużą wagę do aspektu, jakim jest szeroko pojęta jakość falownika, ale prześcigają się w dodatkowych, nierzadko po prostu zbędnych funkcjonalnościach swoich urządzeń.

Jakie falowniki można uznać za najlepsze? Ranking

Opierając się na kryteriach jakości wykonania, gwarancji i serwisie, opcjach monitoringu oraz na feedbacku specjalistów, można wytypować 4 najbardziej uznawane modele falowników komercyjnych na rynku. Są nimi:

  1. Fronius - Eco i Symo,
  2. SMA Sunny Tripower & Core 1,
  3. SolarEdge SE trójfazowy,
  4. Huawei SUN 2000L.

Fronius

Fronius to austriacka firma, która przetarła swoje szlaki do miana jednego z najlepszych producentów inwerterów dzięki niskiemu stopniu awaryjności i świetnemu serwisowaniu, nie ujmując sobie w wydajności i niezawodności urządzeń. Standardowo producent oferuje 2 lata gwarancji z możliwością poszerzenia o 3 lub 5 lat pod warunkiem zarejestrowania się na jego stronie - gwarancję można także dokupić. Dostępne opcje to 10, 15 i 20 lat. Atutem falowników Fronius jest system aktywnego chłodzenia oraz wbudowane monitorowanie przez Wi fi w każdym modelu z kompatybilną, dostępną, darmową aplikacją na Androida i iOS. Ciekawą funkcjonalnością, jaką można sobie dodać, jest tzw. Fronius Ohmpilot, który pozwala na automatyczne wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej energii do podgrzewania wody.

Falownik Fronius Eco

SMA

Firma SMA jest niemieckim producentem falowników, które zaliczane są do grona najbardziej niezawodnych urządzeń na rynku - zwłaszcza modele Sunny Tripower & Core 1. Serwis również jest na wysokim poziomie, a w kwestii gwarancji producent oferuje opcję przedłużenia jej od 10 do 20 lat. SMA może się również poszczycić pakietem monitoringu online, znanym pod nazwą Sunny Portal, który wraz z Wi-fi w standardzie oraz licznikiem energii Sunny Home Manager 2.0, stanowi kompleksowy system zarządzania i nadzorowania energii w naszym domu. Minusem jest tutaj aplikacja, która zawodzi swoją responsywnością i wyglądem interfejsu.

Falownik SMA Sunny Tripower

SolarEdge

Izraelska firma SolarEdge słynie przede wszystkim z rozwijania idei optymalizatorów mocy, jednak ich falowniki również cieszą się ogromnym uznaniem i to właśnie dzięki unikalnej konstrukcji, która wykorzystuje wspomniane wcześniej optymalizatory. Pozwalają one na rzetelny nadzór działania każdego panelu z osobna oraz monitoring produkcji energii, jaką osiąga nasza instalacja - pod tym względem SolarEdge osiągnęła przewagę nad konkurentami, zwłaszcza że ma jedną z najlepszych aplikacji do zdalnego monitoringu naszej elektrowni słonecznej. Kolejnym atutem inwerterów tej marki jest wydajność na poziomie 99%, osiągana za pośrednictwem cienkowarstwowych kondensatorów i procesorów do przetworzenia prądu przemiennego o niskim stopniu strat. SolarEdge zapewnia ponadto podstawową, 12-letnią gwarancję na swoje urządzenia.

Falownik SolarEdge SE

W niektórych środowiskach za wadę produktów SolarEdge uznaje się konieczność instalacji ich falowników wraz z optymalizatorami mocy - również tej samej firmy - przy każdym panelu. Ogranicza to możliwość dywersyfikacji zestawu fotowoltaicznego i zwiększa jego koszt, ponieważ każdy za każdy optymalizator zapłacimy średnio 200 zł.

Optymalizator mocy to małe urządzenie montowane pod każdym modułem fotowoltaicznym celem zapewnienia wydajności całej instalacji, bez względu na czynniki sabotujące działanie instalacji, tj. zabrudzenia, zacienienia. W przypadku braku optymalizatorów, instalacja np. w wyniku zacienienia części modułów może przestać działać, a w najlepszym razie będzie pracować na poziomie wydajności najsłabszego panelu. Optymalizatory mają za zadanie m.in temu zapobiegać. Dlatego wyższa cena wydaje się rozsądnym kompromisem.

Huawei

Huawei to firma określana mianem chińskiego giganta komunikacyjnego. Odkąd zaczęła sprzedawać swoje falowniki, inwestując w to miliardy, jest aktualnie największym producentem inwerterów fotowoltaicznych na świecie - wszystko dzięki liczbie sprzedanych już urządzeń. Oferowany przez giganta komunikacyjnego komercyjny falownik SUN 2000L jest nieprawdopodobnie lekki i kompaktowy oraz działa jako falownik hybrydowy, czyli może pracować w trybie on-grid i off-grid oraz przetwarzać energię nie tylko z paneli fotowoltaicznych, ale też z turbin wiatrowych i akumulatorów na zmienne jednofazowe lub trójfazowe 230/400V. Huawei oferuje portal do monitorigu online o nazwie FusionSolar - o przejrzystym interfejsie, zaawansowanych funkcjach nadzoru pracy instalacji i wprowadzania danych. Do zdalnego monitoringu mamy do dyspozycji aplikację FusionHome, którą z powodzeniem wykorzystamy do konfiguracji danych inwertera i połączenia za pomocą sieci Wi-fi. Wadą tego falownika jest brak zasilania rezerwowego.

Falownik Huawei SUN 2000L

Na rynku znajdziemy z pewnością kilka innych firm, których urządzenia doskonale sprostają naszym potrzebom, cechując się przy tym wysoką jakością. Warte uwagi są również falowniki takich marek, jak: Spirvent, SofarSolar, czy ABB. Wśród polskich producentów falowników można się uważniej przyjrzeć firmie Twerd.

Zostaw opinie na naszym forum poniżej

9 myśli na “Ranking falowników fotowoltaicznych. Na co zwracać uwagę przy wyborze falownika?”

  1. Brakuje mi tu produktów marki FoxESS na co dzień z nich korzystamy i działają bardzo dobrze. Szybko się je montuje do tego są dość konkurencyjne cenowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.