Rekord za rekordem: Rusza budowa największej farmy PV w Europie

fotowoltaika na gruncie

Zewsząd regularnie napływają informacje o rozpoczynaniu budowy kolejnych rekordowych farm fotowoltaicznych na świecie, skutkiem czego aktualnie na obszarze Europy prym wiedzie farma fotowoltaiczna na terenie Hiszpanii, której moc wynosi aż 500 MW. I mimo sprzeciwów tamtejszej branży fotowoltaicznej, w tym kraju powstać ma jeszcze większa elektrownia fotowoltaiczna.

Aktualna europejska rekordzistka w kryterium wielkości i mocy, znajdująca się w hiszpańskim mieście Badajoz w regionie Extremadura, ma moc 500 MW i zbudowana jest z 1,43 miliona modułów fotowoltaicznych. W skali roku produkuje energię sięgającą 832 GWh. Projekt ten otrzymał nazwę Nuñez de Balboa (od nazwiska znanego konkwistadora) i został zrealizowany przez grupę energetyczną Iberdrola, która zamierza pobić swój własny rekord, realizując projekt o nazwie Francisco Pizarro – farmy fotowoltaicznej, której moc wyniesie 590 MW. Koszty tej niebagatelnej inwestycji są równie gigantyczne i szacowane są na około 300 milionów euro. Farma ma zostać oddana do użytku już w 2022 roku.

Niestety, punktem zwrotnym w tym momencie jest fakt, że projekt Francisco Pizarro wbrew intencjom twórców, nie uzyska miana największej elektrowni fotowoltaicznej w Europie, ponieważ już trwają prace nad elektrownią słoneczną zlokalizowaną w okolicy hiszpańskiego miasta Guadalajara (region Kastylia-La Macha), której moc ma wynieść aż 626 MW. Deweloperem tego projektu, o nazwie Trillo, jest Solaria Energia. 

Infrastruktura hiszpańskiej fotowoltaiki bardzo dynamicznie się powiększa, inwestorzy prześcigają się w mocy budowanych farm PV, co spotyka się z coraz większym sprzeciwem podmiotów działających w branży fotowoltaicznej. Budowie tak dużych elektrowni fotowoltaicznych sprzeciwia się stowarzyszenie ANPIER, które opowiada się za wspieraniem realizacji przede wszystkim małych elektrowni PV, które budowane są znacznie bliżej odbiorców końcowych. Swój sprzeciw ANPIER argumentuje dużym stopniem wykorzystywania przez zagraniczne fundusze inwestycyjne trendu realizowania tak wielkich budów. Ponadto dodaje, że tak duże projekty znacząco ograniczają możliwość przyłączania do sieci energetycznej kolejnych instalacji PV.

Stowarzyszenie branży solarnej zwróciło się do rządu w Madrycie z wezwaniem do przygotowania regulacji prawnych, które będą wspierały wzrost mocy w fotowoltaice, poprzez realizowanie projektów instalacji fotowoltaicznych o mocach z przedziału 1-10 MW.

Źródło: https://www.iberdrola.com/press-room/news

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.