Ruszyła seryjna produkcja ogniw paliwowych w Danii

dania

Duński producent i zarazem twórca metanolowych ogniw paliwowych – Blue World Technologies (BWT), poinformował o uruchomieniu linii produkcyjnych podstawowych komponentów ogniw. Krok ten przyspieszy produkcję i jednocześnie wpłynie na obniżenie jej kosztów. 

Blue World Technologies zainaugurował działalność fabryki Blue Aalborg, wybudowanej w porcie Aalborg w Danii na terenie przemysłowym. Fabryka ma powierzchnię 8500 m2. Właśnie w tym zakładzie ruszyła seryjna produkcja metanolowych ogniw paliwowych.

Zgodnie z podanymi informacjami, początkowa roczna zdolność produkcyjna Blue Aalborg wynosi 250 tysięcy pojedynczych ogniw paliwowych, co stanowi równowartość 15 MW mocy. W planach jest rozbudowanie jej do 50 MW w ciągu kilku najbliższych lat, jednak wartością docelową jest 500 MW mocy.

Odkąd tylko założono Blue World Technologies w 2018 roku, firma obrała sobie za cel uprzemysłowienie metanolowych ogniw paliwowych poprzez doprowadzenie do ich produkcji na dużą skalę.

Wraz z rozpoczęciem produkcji seryjnej osiągnęliśmy nasz największy jak dotąd kamień milowy i jesteśmy o krok bliżej do zastąpienia konwencjonalnych silników spalinowych naszą przyjazną dla klimatu technologią ogniw paliwowych – mówi współzałożyciel i dyrektor generalny BWT, Anders Korsgaard.

Na przestrzeni 4 lat swojej działalności, firma Blue World Technologies wypracowała nowe procesy produkcyjne i wybudowała nowoczesną fabrykę paliwowych ogniw. Fabryka pozwala na swego rodzaju samowystarczalność, tj. własną produkcję wszystkich podstawowych komponentów takich jak membrana, płyta separatora i elektrody. Wykonywany jest również montaż elementów i całych systemów ogniw dla stacjonarnej energetyki.

Spółka poinformowała, iż produkowane przez nich ogniwa paliwowe będą wykorzystywane głównie do wytwarzania energii elektrycznej stacjonarnie, ale znajdą zastosowanie także w sektorze morskim. Dla trybu stacjonarnego wytwarzania energii produkowane są zamienniki dieslowskich agregatów o mocy w przedziale 5 do 15 kW, a dla morskiego opracowywane są pomocnicze jednostki mocy (APU) bazujące na metanolowych ogniwach paliwowych.

Wysoka wydajność energetyczna metanolowego ogniwa paliwowego umożliwia konkurencyjne wykorzystanie e-paliw, które mają ekologiczną wartość dodaną w porównaniu z paliwami kopalnymi. W ten sposób wnosimy aktywny wkład w zieloną transformację – podkreśla Anders Korsgaard.

W procesie tworzenia i rozwoju fabryki, Blue World Technologies skoncentrowała się na zapewnieniu wysokiej jakości produkowanych komponentów przy równoczesnym zredukowaniu kosztów i czasu produkcji. W przypadku produkcji płyt separatora, osiągnięto 10-krotne skrócenie czasu wytwarzania, z możliwością dalszego obniżania kosztów i czasu produkcji.

BWT zapewnia, że wyjątkową cechą ogniw paliwowych HT PEM jest zdolność wykorzystania odpadowego ciepła, z którego część pożytkowana jest na napędzanie procesu reformowania metanolu przy jednoczesnej optymalizacji całościowej sprawności systemu. Odpadowe ciepło może być także wykorzystane do dalszego odzysku energii.

Paliwowe ogniwa BWT to technologia HT PEM (High Temperature Proton Exchange Membrane), która wykorzystuje wysokie temperatury (w zakresie 160-180 stopni Celsjusza) i cechuje się odpornością na zanieczyszczenia na wysokim poziomie.

Producent ogniw informuje, iż metanolowe ogniwa paliwowe cechują się wysoką sprawnością elektryczną, tj. od 40 do 60 procent. Konkretny pułap sprawności jest uzależniony od poszczególnych zastosowań.

BWT jest producentem wspieranym przez wysoko postawioną grupę inwestorów, spośród których wyróżnić można duński fundusz inwestycyjny Vaekstfonden, niemieckiego producenta silników DEUTZ AG, a także założoną przez Billa Gatesa w 2015 roku, organizację Breakthrough Energy Ventures.

Źródło: https://www.blue.world/blue-world-technologies-starts-series-production/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.