RWE podejmuje inwestycje w rozwój morskich farm fotowoltaicznych

plywajaca farma fotowoltaiczna

Niemiecki koncern energetyczny – RWE, podejmuje współpracę z firmą SolarDuck w zakresie uruchomienia pilotażowego projektu pływającej farmy słonecznej na Morzu Północnym. W ramach swojej współpracy przedsiębiorstwa zamierzają wykorzystać technologię pływającej farmy fotowoltaicznej (floating PV) w projekcie realizowanym przy morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust West. Docelowo chcą rozwijać tę koncepcję w skali ogólnoświatowej.

RWE Renewables zamierza zainwestować w pilotażowy, morski projekt holendersko-norweskiej firmy SolarDuck. Projekt nazwany został jako Merganser. Moc pływającej farmy fotowoltaicznej na Morzu Północnym ma sięgnąć wartości 0,5 MWp. Wedle planu, projekt powinien zostać sfinalizowany w 2023 roku u wybrzeży Ostendy na belgijskiej części Morza Północnego, w sąsiedztwie farmy wiatrowej Hollandse Kust West. 

Celem realizacji projektu Merganser jest w dużej mierze bezpośrednie zdobycie doświadczeń przez obie współpracujące ze sobą firmy, dotyczących zastosowania fotowoltaiki w warunkach, które można uznać za najtrudniejsze – na otwartym morzu. Dzięki temu oba przedsiębiorstwa przyczynią się do sprawniejszego skomercjalizowania tej technologii. RWE i SolarDuck w celu rozwoju technologii pływających farm fotowoltaicznych na morzu, planują długofalową (wieloletnią) współpracę. 

Farmy fotowoltaiczne instalowane na morzu cechują się bardzo dużymi wymaganiami, ponieważ potrzebne jest zastosowanie technologii, która będzie w stanie znieść trudne warunki morskie: wysokie fale, silne wiatry, korozyjne środowisko. SolarDuck zaprojektował w tym celu trójkątną platformę, która unosi się kilka metrów nad wodą, dzięki czemu kluczowe komponenty wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej pozostają bardziej odporne na trudne warunki. Opracowana przez SolarDuck platforma otrzymała pierwszy na świecie certyfikat dla offshore floating solar, przyznany przez Bureau Veritas. 

Niemiecki koncern energetyczny chce zastosować technologię firmy SolarDuck również przy innej morskiej farmie wiatrowej - Hollandse Kust West VII w holenderskiej części Morza Północnego. W pierwszej kolejności jednak RWE musi wygrać aukcję, która dotyczy zagospodarowania kolejnego obszaru przewidzianego pod rozwój offshore u wybrzeży Holandii. Zwycięzca aukcji ma zostać ogłoszony po wakacjach. Gdy RWE wygra wspomnianą aukcję, zamierza zintegrować morskie elektrownie wiatrowe wchodzące w skład projektu Hollandse Kust West VII z pływającą elektrownią solarną o mocy 5 MWp – oraz z połączonym z nią magazynem energii. 

Morska pływająca technologia offshore floating solar, opracowana przez SolarDuck, ustanawia nową granicę dla energii słonecznej i stanowi odpowiedź na rosnący niedobór gruntów do wytwarzania energii odnawialnej. Integracja morskiej pływającej energii słonecznej z morską farmą wiatrową to bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni oceanicznej do wytwarzania energii (wykorzystanie przestrzeni między turbinami wiatrowymi) i pozwala na synergię w zakresie budowy i utrzymania wieloźródłowej elektrowni odnawialnej. Rezultatem jest bardziej zrównoważony profil produkcji dzięki komplementarnemu charakterowi zasobów wiatrowych i słonecznych.

RWE nieustannie poszukuje innowacyjnych sposobów na dalsze usprawnienie produkcji energii odnawialnej na morzu. Jesteśmy bardzo zainteresowani dalszym badaniem potencjału pływających instalacji słonecznych na morzu wraz z naszym partnerem SolarDuck. Dla krajów o niższej średniej prędkości wiatru, ale wysokim nasłonecznieniu otwiera to atrakcyjne możliwości – przekonuje Sven Utermöhlen, CEO Wind Offshore w RWE Renewables. 

Potrzeba bezpiecznej, zrównoważonej i niedrogiej energii wymaga nowych i natychmiastowych odpowiedzi od przemysłu w Europie, a także na całym świecie – komentuje prezes SolarDuck, Koen Burgers. – Pokazanie solidnej technologii SolarDuck w trudnych warunkach Morza Północnego umożliwi nam wdrożenie jej praktycznie w dowolnym miejscu na świecie – zapewnia. 

RWE Renewables zrealizował już wcześniej swój pierwszy projekt w technologii floating-PV. Jest on zlokalizowany na śródlądowym zbiorniku wodnym — na jeziorze w Geertruidenberg w Holandii. Obejmuje on 13,4 tys. paneli słonecznych i posiada moc 6,1 MWp. Koncern RWE na początku lipca bieżącego roku oddał pływającą farmę do użytku. 

RWE jest wiodącym światowym graczem w dziedzinie energii odnawialnej i numerem 2 na świecie w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Firma posiada obecnie w eksploatacji 18 morskich farm wiatrowych; buduje farmy wiatrowe w Sofii (1,4 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii) i Kaskasi (342 MW u wybrzeży Niemiec) i ma łącznie ponad 10 GW w budowie morskich farm wiatrowych. Od wielu lat RWE jest partnerem rządu holenderskiego w celu przyspieszenia transformacji energetycznej poprzez inwestowanie w rozwiązania w zakresie czystej energii. Holandia jest jednym z kluczowych rynków, na którym RWE zamierza dalej rozwijać swój portfel energii odnawialnej.

SolarDuck to holendersko-norweska firma OFPV, silnie zakorzeniona w branży morskiej. Firma powstała w wyniku wydzielenia ze stoczni Damen Shipyards (największego stoczni w Holandii). Od tego czasu SolarDuck nieustannie pracuje nad wizją „elektryzowania świata za pomocą OFPV”.

Źródło: https://www.rwe.com/en/press/rwe-renewables/2022-07-19-hollandse-kust-west 

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.