W Chinach uruchomiono ogromny magazyn energii 

chiny magazyn energii

W państwie Azji Wschodniej, w mieście Dalian, uruchomiono system magazynowania energii o imponujących parametrach 100 MW/400 MWh. Wykorzystano w nim przepływowe wanadowe akumulatory VRFB (Vanadium Redox Flow Battery). 

Projekt tego magazynu energii został uskuteczniony w Chinach, w mieście Dalian, w dystrykcie Shahekou. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie na świecie, a prace związane z planowaniem, projektowaniem i budową zajęły sześć lat. Zgodnie z raportem branżowej grupy China Energy Storage Alliance (CNESA), został on podłączony do sieci Dalian końcem maja.

Przyłączenie magazynu przyczyni się do obniżenia szczytowego obciążenia sieci w mieście Dalian, a nawet może odegrać znaczącą rolę w skali prowincji, poprawiając dostawy energii i zdolność do podłączania do sieci nowych źródeł wytwórczych, takich jak odnawialne źródła energii. Co istotne, projekt VRFB zrealizowany w Dalian jest, oprócz tego, że jest projektem demonstracyjnym i częścią fali wielkoskalowych VRFB, które Chiny chcą wdrożyć, został zrealizowany dopiero jako I faza całości. Druga faza podniesie jego moce do 200 MW/800 MWh.

Był to pierwszy projekt, który został zatwierdzony w ramach krajowego programu budowy demonstracji baterii przepływowych, na dużą skalę wokół Chin w 2016 r., ponieważ rząd tego kraju wprowadził strategię dotyczącą magazynowania energii. Uważa się, że różne czynniki, w tym nieoczekiwana zmienność cen wanadu i popyt na metal w innych branżach, takich jak budownictwo, nieco spowolniły program, zgodnie ze źródłami Energy-Storage.news. W innej części Chin, a dokładniej w chińskiej prowincji Hubei, kolejny bardzo wielkoskalowy VRFB jest budowany, również wielofazowo. Został zatwierdzony w ramach tego samego programu. 

Jak poinformowała grupa handlowa Zhongguancun Energy Storage Industry Alliance z Pekinu w czerwcowej aktualizacji postępów w realizacji projektu, technologia VRFB została opracowana przez Instytut Fizyki Chemicznej Dalian, we współpracy z Rongke Power (producentem i deweloperem tej technologii).

Naukowcy współpracowali z Rongke Power przy prawie 40 komercyjnych projektach demonstracyjnych akumulatorów przepływowych, w tym przy projektach zarówno w Chinach, jak i za granicą. Przykład stanowią między innymi system 10 MW/50 MWh, który był największym na świecie po ukończeniu w 2013 r. i 10 MW/40MWh projekt zrealizowany na farmie wiatrowej.

Jedną z rzeczy, które obecnie ograniczają rozmiar i skalę akumulatorów przepływowych, jest dostęp do pięciotlenku wanadu, który jest używany w ich elektrolitach. Chociaż sam wanad występuje obficie zarówno w pierwotnej postaci surowej, jak i jako wtórny produkt uboczny produkcji stali, istnieje niewiele urządzeń do przetwarzania go na elektrolit.

Skłoniło to niektóre firmy zajmujące się akumulatorami przepływowymi, takie jak austriacka CellCube i inne, do skupienia się, przynajmniej na razie, na segmencie komercyjnym i przemysłowym (C&I) oraz mikrosieci na rynku magazynowania energii.

Źródło: https://www.energy-storage.news/first-phase-of-800mwh-world-biggest-flow-battery-commissioned-in-china/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.