Folia antyrefleksyjna jako naukowy wynalazek zwiększający efektywność paneli PV o 12%

Folia antyrefleksyjna

W branży OZE trwają nieustanne badania nad wszelkimi możliwymi rozwiązaniami, mającymi zwiększać efektywność modułów fotowoltaicznych. W tym celu opracowano już między innymi fotowoltaiczne panele dwustronne, a jednym z najnowszych odkryć jest rozwiązanie niemieckiego startupu Phytonics – folia antyrefleksyjna.

Phytonics, niemiecki startup, stworzył antyrefleksyjną folię przeznaczoną do zwiększenia efektywności paneli fotowoltaicznych, która zgodnie z dotychczasowymi obserwacjami, zwiększa poziom absorbowania światła w modułach PV, co skutecznie wpływa na podniesienie ich efektywności nawet o 12%.

Folia antyrefleksyjna jest efektem wieloletnich badań i ciągłych prac rozwojowych w tym zakresie. Nałożona na moduły, stanowi swego rodzaju film/powłokę odblaskową i została opracowana z przeznaczeniem dla szerokiego spektrum modułów i powierzchni. Współzałożyciel Phytonics, Ruben Hünig, informuje iż folia jest połączeniem istotnych zalet powierzchni cechujących się wysokim połyskiem oraz matowych – pozwala to pozyskać intensywne kolory światła bez zbędnych refleksów.

Dlaczego właśnie folia? Twórcy zaczerpnęli inspiracji z nanostruktur występujących naturalnie w… różach. Wspomniane nanostruktury w całości pochłaniają padające na nie światło. Zjawisko to zostało odpowiednio przebadane za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego (SEM), co z kolei pozwoliło na odtworzenie - w pewnym stopniu – zewnętrznych powłok róż.

Co jest szczególną zaletą tej folii? Foliowa powłoka zasadniczo całkowicie tłumi odbicie dla wszystkich długości promieni słonecznych i kątów padania światła. To, w opinii twórcy tego rozwiązania, sprawia, że ​​jest znacznie lepsza od konwencjonalnych, wręcz standardowych, powłok antyrefleksyjnych. Folia wytworzona przez Phytonics jest elastyczna i nadaje się również do montażu na nierównych i nieregularnych powierzchniach, a twórca obejmuje ją 30-letnią gwarancją. Film jest odporny na wszelkie zabrudzenia, promieniowanie UV, wilgoć i duże wahania temperatur. Twórcy dodatkowo zaznaczają, że koszty produkcji folii są bardzo niskie.

Phytonics to spółka zależna Instytutu Technologii w Karlsruhe (Niemcy), której celem było opracowanie folii antyrefleksyjnej, zwiększającej zdolności absorpcyjne modułów fotowoltaicznych, a tym samym efektywność samych paneli fotowoltaicznych. Badania naukowe nad produktem trwały siedem lat, a aktualnie produkt jest już wprowadzony na rynek.

Źródło: https://www.phytonics.tech/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.