Gigantyczna farma fotowoltaiczna z udziałem baterii przepływowych

farmo fotowoltaiczna

Gigantyczna farma fotowoltaiczna z udziałem baterii przepływowych

Przy budowie farmy fotowoltaicznej w Kanadzie zastosowanie mają znaleźć baterie przepływowe – rozwiązanie technologiczne, które jak dotąd w tej dziedzinie nie zostało wykorzystane na tak szeroką skalę. Dostawcą magazynu energii w tej technologii będzie Lockheed Martin, amerykański koncern zbrojeniowy.

W prowincji Alberta (Kanada) powstać ma farma fotowoltaiczna złożona z dwustronnych modułów PV o łącznej mocy 102,5 MW. Wspomagającym komponentem w konstrukcji farmy ma być magazyn energii złożony z przepływowych baterii. Pojemność magazynu wynieść ma 52 MWh, a moc sięgać 6,5 MW.

W standardowych konstrukcjach farm fotowoltaicznych uwzględniających magazyny energii umieszcza się magazyny energii oparte na bateriach litowo-jonowych, które pracują z pełną mocą maksymalnie 4 godziny. W przypadku zastosowania baterii przepływowych, możliwości czasowe oddawania energii elektrycznej do sieci, wynosić mają do 8 godzin, czyli znacznie dłużej niż w przypadku baterii litowo-jonowych. Ośmiogodzinny magazyn energii będzie miał na celu gromadzenie nadwyżek energetycznych pochodzących z fotowoltaiki i odprowadzanie ich do sieci podczas podwyższonego zapotrzebowania na energię.

Jak wspomniano wyżej, dostawcą ma być amerykański koncern o nazwie Lockheed Martin, który już w 2016 roku wprowadził na rynek swoje własne magazyny energii, które na początku bazowały na bateriach litowo-jonowych. Rozwiązanie bazujące na bateriach przepływowych, firma Lockheed Martin, oferuje w ramach produktu GridStar Flow.

Oprócz dłuższej pracy z pełną mocą w porównaniu z technologią litowo-jonową, magazyny GridStar Flow mają również zapewniać możliwość pełnego rozładowania przy 100 procentach Depth-of-Discharge (DoD), a także cechować się żywotnością do 20 lat. 

Powstająca w Albercie farma fotowoltaiczna przy użyciu magazynu energii, nie jest tam pierwszą elektrownią z dziedziny OZE. W 2020 roku zainstalowano tam magazyn energii oparty na bateriach litowo-jonowych o mocy około 10 MW, który współpracuje z farmą wiatrową o mocy około 66 MW.

W Albercie planowana jest jeszcze budowa większych magazynów energii, mających gromadzić nadwyżki energetyczne z odnawialnych źródeł energii. Między innymi ma być to magazyn o mocy 100 MW, stanowiący komponent farmy fotowoltaicznej o mocy 236 MW.

Źródło: https://www.energy-storage.news/first-megawatt-scale-pilot-for-lockheed-martins-flow-battery-at-solar-project-in-canada/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.