Po pierwszym dachu fotowoltaicznym w Polsce, przyszedł czas na… kolorowy dach solarny

Szwedzka technologia w dziedzinie Odnawialnych Źródeł Energii, której realizacje na terenie Polski zapowiadano już latem 2019 roku, nabrała namacalnych kształtów w Maju 2020 roku w postaci pierwszego w Polsce dachu solarnego. Teraz w Wielkopolsce możemy podziwiać awangardę w postaci kolejnego solarnego dachu, tylko już wielokolorowego.

Innowacje w zakresie instalacji fotowoltaicznych nie ustępują w swojej powszechnej ekspansji. Rozwój technologii wytwarzania paneli fotowoltaicznych doprowadził do powstania dachówek solarnych, z czego na polskim rynku szczególnie słynie polsko-szwedzki startup – firma SunRoof. Pierwszy dach solarny z wykorzystaniem produktów tej firmy wybudowano w Łodzi – ma on powierzchnię 218 m2 i moc 24 kWp.

Moc pojedynczego modułu wynosi 270-310W przy sprawności sięgającej 18,8 procenta. Ich wymiary to 1662×990 mm. Dach ten jest w stanie wyprodukować aż 19 000 kWh energii rocznie, co daje nam lepszy wynik niż standardowa instalacja fotowoltaiczna, która miałaby zostać umieszczona na samym pokryciu dachowym. Co ważne, roczne oszczędności szacuje się w wysokości około 15 000 złotych.

large 81cfca2a502f90ccc60d808d8a629c7a
Po pierwszym dachu fotowoltaicznym w Polsce, przyszedł czas na… kolorowy dach solarny 1

Autor: SunRoof.

Kolejnym, choć nieco mniejszym kamieniem milowym, jest dach solarny w województwie wielkopolskim, który wyróżnia się wizualnie dzięki nieszablonowej dla fotowoltaiki kolorystyce – jest połączeniem czarnych, tradycyjnych ogniw z ogniwami w ceglanych barwach, co estetycznie komponuje się z architekturą domu. Nie są jeszcze znane dokładne parametry solarnych dachówek. Wiadomo jednak, że energia elektryczna, która zostanie dzięki nim wytworzona, spożytkowana zostanie nie tylko do zasilania sprzętów elektrycznych w domu, ale również do ogrzewania budynku i ładowania samochodu elektrycznego. Budowa została zrealizowana szybciej i taniej niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej.



Sam pomysł na dachy solarne powstał w 2013 roku w Szwecji i od samego początku cechuje się niezachwianą dynamiką i zainteresowaniem godnym prawdziwej innowacji technologicznej – zwłaszcza w tak popularnej dziedzinie OZE, jak fotowoltaika. W końcu zamiast zakładać panele solarne na dach, można od razu zamontować dach solarny, który nie tylko chroni, izoluje i wentyluje budynek, jak zwykłe pokrycie dachowe, ale dodatkowo zaopatruje budynek w energię elektryczną. Trudno się dziwić, że niejedna osoba uznała ten pomysł po prostu za genialny. Zwłaszcza, że firma SunRoof nie oferuje tego typu rozwiązań wyłącznie budynkom jednorodzinnym. Solarne dachy znajdują swoje zastosowanie również w budynkach termomodernizowanych, rewitalizowanych i są również uwzględniane w projektach osiedli.

CEO firmy SunRoof, Lech Kaniuk, jest prawdziwym specem od wdrażania innowacji, bowiem to właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się realizacją takich projektów jak PizzaPortal czy iTAxi. W 2019 roku uruchomił w Łodzi centrum R&D, a eksperci tam działający, we współpracy z SunRoof International Holding w Szwecji, pracują nad kolejnymi unowocześnieniami architektury. W Gdańsku z kolei działa centrum logistyczne i projektowe, także to nie koniec technologicznego rozwoju fotowoltaiki w naszym kraju – to dopiero początek.

Źródło: gramwzielone.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.