Kopalnia złota w Egipcie wzbogacona zostanie o fotowoltaikę i magazyn energii

Kopalnia złota w Egipcie fotowoltaika

Teren kopalni złota w Egipcie zostanie zasilony przez mającą tam powstać farmę fotowoltaiczną, o mocy 36 MW, która wedle planów uruchomiona ma zostać w drugim kwartale 2022 roku. Farma będzie działać w oparciu o dwustronne moduły oraz system magazynowania energii elektrycznej w bateriach litowo-żelazowo-fosforanowych o mocy 7,5 MW.

Inwestycja pod kątem solar+storage zostanie zrealizowana przez niemieckiego dewelopera JUWI Holding AG, który zajmuje się budowaniem instalacji fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych od 25 lat, tj. od 1996 roku. Jak dotąd zrealizował w sumie około 5400 MW projektów Odnawialnych Źródeł Energii w ponad 25 krajach, a aktualnie jednym z najnowszych i największych projektów OZE tego dewelopera jest właśnie wspomniana farma PV na terenie największej, egipskiej kopalni złota, gdzie JUWI zobowiązał się do zaprojektowania, wybudowania i zintegrowania elektrowni słonecznej oraz magazynu energii elektrycznej. 

Do stworzenia systemu stanowiącego połączenie fotowoltaiki i magazynu energii, przewidziano wykorzystanie bifacjalnych (dwustronnych) modułów fotowoltaicznych, które zostaną zamontowane na jednoosiowych trackerach (systemach nadążnych). Trackery mają zostać dostarczone przez firmę Giza Systems z siedzibą w Kairze. Z kolei za dostarczenie inwerterów fotowoltaicznych oraz magazynów energii, odpowiada chińska firma Sungrow, która uznawana jest za jednego z największych producentów inwerterów fotowoltaicznych na świecie. Sungrow zwraca szczególna uwagę, iż w Egipcie panują bardzo wysokie temperatury oraz występuje morskie powietrze, które może przyczynić się do korozji instalacji fotowoltaicznej. Na takie warunki klimatyczne, firma Sungrow opracowała specjalną technologię chłodzenia, która ma umożliwić instalacji efektywne funkcjonowanie.

Resztę urządzeń i technologii dostarczyć ma firma JUWI, a będzie to m.in. technologia mikrosieci Juwi Hybrid IQ, która umożliwi skuteczną integrację systemu solarnego i baterii z miejscową siecią energetyczną.

Ten projekt podkreśla korzyści, jakie afrykańskie kopalnie mogą osiągnąć dzięki hybrydowym rozwiązaniom wykorzystującym panele słoneczne wspomagane przez Juwi Hybrid IQ – stwierdza Dave Manning, dyrektor Global Hybrid w Juwi. 

Rozwiązanie zakładające połączenie fotowoltaiki z magazynami energii elektrycznej na terenie egipskiej kopalni złota, ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia oleju napędowego do nawet 22 milionów litrów rocznie, zredukowania emisji CO2 o około 60 tysięcy ton rocznie, zwiększenia niezawodności systemu elektroenergetycznego oraz zmniejszenia ekspozycji na zmienność cen paliwa. 

Dla JUWI Holding AG jest to kolejna realizacja zakładająca dostarczanie energii odnawialnej dla kopalni. W 2016 roku deweloper wykonał elektrownię fotowoltaiczną 10MW z magazynem energii 6MW w kopalni DeGrussa w Australii (koszt to około 40 milionów dolarów). Podobny projekt zrealizował w kopalni Agnew Gold w tym samym kraju.

Źrodło: https://www.juwi.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.