Leasing na fotowoltaikę jako jedna z form finansowania instalacji fotowoltaicznej

Branża Odnawialnych Źródeł Energii z roku na rok zyskuje na popularności i cieszy się coraz większym popytem, ale zdecydowaną większość całej uwagi skupia na sobie produkcja energii elektrycznej ze Słońca, pozyskiwanej za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznych.

Duży popyt na panele fotowoltaiczne zarówno ze strony właścicieli gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców wykreował podaż różnych form finansowania ze strony banków, instytucji publicznych i pozabankowych. Inwestycja w zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest tania i nie każdego stać, by z marszu wyciągnąć z kieszeni kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ze wszystkich możliwości finansowania zewnętrznego do dyspozycji mamy między innymi różne rodzaje leasingu, który niejednokrotnie jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla firm. Jakie mamy rodzaje leasingu? Jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać? Oraz oczywiście – dlaczego warto wybrać taką możliwość finansowania?

Leasing instalacji fotowoltaicznej – o czym pamiętać w pierwszej kolejności?

W procesie przystępowania do uzyskania leasingu na panele fotowoltaiczne należy pamiętać, że odpowiedni dobór mocy i projektu instalacji ma ogromne znaczenie. Oczywiście w każdym przypadku, niezależnie od miejsca realizacji projektu czy sposobu finansowania, montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga odpowiedniego rozeznania, specjalistycznego spojrzenia na zasadność każdego z parametrów projektu elektrowni słonecznej. Jednak w przypadku leasingowania instalacji, odpowiedni dobór parametrów i projektu systemu fotowoltaicznego efektywnie przyczyni się do tego, że instalacja PV może w czasie kilku lat spłacać się sama, bez konieczności angażowania dodatkowych środków finansowych firmy czy organizowania finansowego wsparcia z programów.

Przy wyliczeniach zapotrzebowania na zieloną energię w firmie, wykonawca musi zatem wziąć pod uwagę system czasu pracy stosowany w firmie, profil zużycia energii czy sezonowość prowadzonej produkcji, co ma wpływ na ilość zużywanej w przedsiębiorstwie energii. Dość kluczowe jest dobranie mocy i usytuowania paneli fotowoltaicznych w taki sposób, by przedsiębiorstwo zużywało jak najwięcej bezpośrednio z produkcji, a jak najmniej odsyłało do sieci energetycznej – może tą energię odebrać bowiem w wymiarze tylko 80% tego, co zostało odesłane.



Jakie mamy opcje leasingu instalacji fotowoltaicznych?

Leasing paneli fotowoltaicznych i pozostałych komponentów instalacji może być przyznany przedsiębiorcy na 3 sposoby: leasing operacyjny, leasing finansowy oraz pożyczka leasingowa. Na czym polegają różnice?

Leasing operacyjny

Ta forma leasingu instalacji PV polega na tym, że przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy i to on ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, mimo, że instalacja fotowoltaiczna znajduje się u leasingobiorcy. Panele fotowoltaiczne amortyzowane są o 10% i amortyzacja trwa minimum 4 lata. Jednak leasingobiorca, dokonując comiesięcznej opłaty leasingowej, może ująć ją w kosztach uzyskania przychodu i płacić mniejszy podatek. Ponadto, co równie ważne - podpisując umowę o przyznanie leasingu, leasingobiorcę obowiązuje opłata wstępna w wysokości 10-30% wartości przedmiotu leasingu. Leasing operacyjny jest najpowszechniej i najchętniej wybieraną opcją finansowania instalacji fotowoltaicznej dzięki relatywnie niskim kosztom i możliwości obniżenia podatku poprzez wrzucanie rat w koszty uzyskania przychodu.

Leasing finansowy

Jest to zdecydowanie mniej chętnie wybierana przez przedsiębiorców opcja. Leasing finansowy różni się od leasingu operacyjnego tym, że instalacja fotowoltaiczna przechodzi na własność leasingobiorcy, który spłaca ją podobnie jak raty kredytowe, ujmuje w środkach trwałych i dokonuje amortyzacji. Opłata wstępna w tym przypadku wynosi około 10% całej wartości inwestycji. Ponadto przy pierwszej racie należy uiścić kwotę całego podatku VAT od wartości instalacji.

Pożyczka leasingowa

Trzecia opcja leasingowania - pożyczka leasingowa, jest swoistym kredytem, który jest po prostu udzielany przez firmę leasingową. Pożyczkobiorca uiszcza wkład własny (czynsz inicjalny), który stanowi koszt podatkowy i w tym przypadku nie płaci podatku VAT, a gdy otrzyma zwrot z Urzędu Skarbowego, może skorzystać z opcji tzw. raty balonowej, która polega na tym, że to część odsetkowa spłacana jest w pierwszej kolejności w czasie trwania umowy. Spłata kapitału następuje na koniec okresu trwania umowy pożyczkowej. Pożyczkobiorca otrzymuje również fakturę VAT za wykonany montaż i dzięki niej może ubiegać się o dofinansowanie dotacyjne, dzięki któremu część inwestycji mu się zwróci. Podobnie jak w przypadku leasingu finansowego, instalacja jest oczywiście własnością pożyczkobiorcy i może on dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Jak wyglądają formalności i gdzie można uzyskać leasing?

Co ucieszy niejednego przedsiębiorcę - zakres formalności w procesie pozyskiwania leasingu jest ograniczony do koniecznego minimum. Leasingobiorca w przypadku instalacji fotowoltaicznej do wartości 100 tysięcy złotych musi złożyć stosowny wniosek, dokumentację poświadczającą aktywną działalność gospodarczą oraz oświadczenie majątkowe. Natomiast w przypadku leasingu powyżej 100 tysięcy złotych, konieczne są dodatkowo sprawozdania finansowe za 2 poprzednie lata działalności.

kredyt na fotowoltaike
Leasing na fotowoltaikę jako jedna z form finansowania instalacji fotowoltaicznej 1

Aktualnie, dzięki ogromnej popularności fotowoltaiki i większego przekonania instytucji finansowych co do bezpieczeństwa inwestowania w tę gałąź OZE, przedsiębiorcy mają do wyboru szerokie spektrum ofert na leasing paneli fotowoltaicznych zarówno ze strony instytucji bankowych jak i stricte zajmujących się udzielaniem leasingu. Atrakcyjne oferty w tym zakresie oferuje między innymi PKO Leasing, Idea Getin Leasing, Santander Leasing czy MLeasing. Szczególnie korzystna wydaje się być oferta Idea Getin Leasing, która proponuje minimalny wkład własny w wysokości 5%, brak weryfikacji dokumentów finansowych i umowę nawet na okres 7 lat. MLeasing oferuje wsparcie w walucie euro oraz wykupienie dodatkowego ubezpieczenia swojej instalacji, a PKO Leasing zapewnia finansowanie także dla słonecznej elektrowni umieszczonej na gruncie. Wybór jest ogromny, a ofert nie brakuje.

Dlaczego warto skorzystać z leasingu instalacji PV?

Nie da się ukryć, że fotowoltaika będzie kontynuowała swoją globalną ekspansję energetyczną, a inwestowanie w ekologiczne rozwiązania jest ogromnym plusem nie tylko dla wizerunku przedsiębiorstwa, ale i dla jego portfela. Leasing operacyjny, leasing finansowy i pożyczka leasingowa to najlepsze opcje finansowania fotowoltaiki dla firm - koszty nie stanowią tutaj odczuwalnego problemu, bowiem nie ograniczają finansowej płynności i dostarczają oszczędności niemal od samego początku zainstalowania PV zarówno pod względem niższych podatków, jak i rachunków za prąd. Ponadto dodatkowo i szczególnie zachęcające, zwłaszcza dla przedsiębiorców nie przepadających za nadmiarem dokumentacji, jest absolutne minimum w kwestii koniecznych formalności. Leasing nie ma również wpływu na zdolność kredytową przedsiębiorcy, ponieważ nie jest klasyfikowany jako zadłużenie, a fakt, że przedmiot leasingu przez okres trwania umowy pozostaje własnością leasingodawcy przyczynia się do zaniechania dodatkowych zabezpieczeń, co ogranicza zbędne formalności i zbędne opłaty. Liczba ofert leasingowych, wywołana globalnym popytem, ułatwia proces decyzyjny - każdy przedsiębiorca może znaleźć coś dla siebie i bez obawy o swoje finanse zainwestować w zieloną energię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.