Zygmunt Solorz wybuduje największą farmę fotowoltaiczną w Polsce

W połowie roku 2021 na terenie województwa wielkopolskiego uruchomiona zostanie farma fotowoltaiczna, która swoją mocą przyćmi wszystkie inne, dotychczasowe elektrownie fotowoltaiczne w naszym kraju. A wszystko za sprawą koncernu energetycznego ZE-PAK, należącego do założyciela telewizji Polsat, Zygmunta Solorza.

Jeszcze początkiem lipca br. media obiegła informacja o rozpoczęciu realizacji projektu niemieckiego dewelopera BayWa, polegającego na wybudowaniu na terenie województwa lubuskiego w gminie Witnica, farmy fotowoltaicznej o niebagatelnej mocy 64,6 MW. Energia wyprodukowana za pośrednictwem tej elektrowni słonecznej w założeniu ma być sprzedawana na podstawie zyskującej coraz większą popularność umowy Power Purchase Agreement (PPA). Rzeczona inwestycja nacieszyła się mianem docelowo „największej farmy fotowoltaicznej w Polsce” przez zaledwie kilka dni, ponieważ już po połowie lipca koncern energetyczny ZE-PAK ogłosił plany, które przyćmiły „projekt Witnica PV”.

IdSNZU5NJnqRpExfhgmfkKimJDLivzodBXS dpe7rUEvvSeZurIgsvyMEuWxmjv7krBQFU cAo4QN8X2EMi dluRIBq0dthtaVmmRg6TLzcvxByt7hK0JoTwRkrahVO cRhpqXBQbg5 tBcu w
Zygmunt Solorz wybuduje największą farmę fotowoltaiczną w Polsce 1

Koncern, jak do tej pory, produkował energię elektryczną za pomocą węgla, i oprócz uruchomienia w 2021 roku największej farmy PV w Polsce, zapowiada, iż zamierza dokonać transformacji energetycznej uwzględniającej generację z tzw. biomasy (tzw. zielony wodór), zatem zielona energia stopniowo opanowuje polski rynek energetyczny.



Farma realizowana przez koncern należący do Solorza, wedle planu projektowego ma mieć 70 MW mocy, czyli prawie 6 MW więcej niż niemiecki projekt fotowoltaiczny realizowany w Witnicy. Elektrownia zostanie zbudowana na 100,7 ha terenu w województwie wielkopolskim – na wschodnich obszarach gminy Brudzew, w okolicach wsi Janiszew oraz Koźmin. Co ciekawe, jest to teren wykorzystywany swego czasu przez PAK Kopalnię Węgla Brunatnego Adamów S.A., do odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego.

Elektrownia PV ZE-PAK-u zbudowana zostanie z paneli fotowoltaicznych o jednostkowej mocy 440W oraz inwerterów o mocy 185 kW. Użyte zostaną transformatory 20/0,4 kV oraz transformator wprowadzenia mocy 110/20/20/kV. Model biznesowy sprzedaży energii z farmy nie jest jeszcze znany.

źródło: www.gramwzielone.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.