Firma Danone planuje kupić energię elektryczną z największej elektrowni PV, jaka znajdzie się w Europie

fotowoltaika na gruncie

Aktualnie w Hiszpanii realizowana jest inwestycja w elektrownię słoneczną, której moc sięgać ma 590 MW, a wyprodukowana dzięki niej energia ma w całości pokryć potrzeby słynnej firmy Danone. Inwestorem tej elektrowni jest hiszpańska Iberdrola, a dostarczanie energii koncernowi spożywczemu odbywać się będzie na podstawie umowy PPA.

Inwestycja ta z pewnością wyprzedzi aktualny rekord mocy elektrowni PV odnotowany w Europie, w Hiszpanii – również dzięki inwestycji Iberdroli – wynoszący 500 MW. Wynik ten osiągnięto dzięki 1,43 mln modułów fotowoltaicznych (producentów takich jak Longi Solar, Suntech i GCL-SI) połączonych ze 115 inwerterami, pozwalającymi na produkcję około 832 GWh energii w skali rocznej. Farma fotowoltaiczna nosi nazwę Núñez de Balboa i zlokalizowana jest niedaleko hiszpańskiego miasta Badajoz, w regionie Estremadura.

Kolejny rekord ma zostać ustanowiony przez Iberdrolę w tej samej geolokalizacji (w regionie Estremadura), w gminie Torrecillas de la Tiesa. Projekt ma nosić nazwę Francisco Pizarro i zakłada moc na poziomie 590 MW, czyli o 90 MW większą niż Núñez de Balboa. Inwestycja ta ma kosztować około 300 milionów euro i zostać oddana do użytku w 2022 roku.

W Styczniu 2021 roku hiszpańska grupa energetyczna poinformowała o podpisaniu długoterminowej umowy PPA z koncernem spożywczym Danone. Umowa została zawarta na 10 lat i dotyczy odbioru energii elektrycznej z farmy Francisco Pizzaro po ukończeniu budowy, w 2022 roku. Danone ma odbierać wyprodukowaną energię w wysokości 73 GWh rocznie, co pozwoli na pokrycie pełnego zapotrzebowania hiszpańskiej infrastruktury spożywczego koncernu.

Iberdrola i Danone mają zawrzeć również kolejną umowę PPA, w wyniku której dostawy energii ze Słońca sięgną w sumie 104 GWh w skali roku. 

Źródło: https://www.forummleczarskie.pl/NEWS/08200/hiszpania-danone-zakupi-prad-z-fotowoltaiki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.